InformacieSKA.sk

Zenón a architekt

Kornel Kobák20.04.2016Téma
Zenón a architekt

Paradoxy nekonečna vládnu svetu. Pripomeňme si len jeden z milých Zenónových paradoxov, že nikdy nie je možné dôjsť do cieľa, lebo večne zostáva pred nami polovica neprejdenej cesty (Zenón z Eley asi 490 - 430 pred n.l.). Samozrejme, pre starogréckych bežcov táto apória (ne-cesta, slepá ulička) nikdy nemohla platiť. Pre nás, architektov, s trochou veselého zveličenia, je dnes bežnou skúsenosťou. Medzi architektonickým konceptom a dokončením stavby riešime dnes také more úloh, ktorého brehy miesto toho, aby sa približovali, sa nám podchvíľou akoby vzďaľujú. Spomeňme si na kopy projektových dokumentácií, stavebných objektov, prevádzkových súborov, technologických celkov, tendrov, výkazov, rozpočtov, posudkov, vyjadrení, revízií a ďalších kostlivcov číhajúcich v našej práci, ktorí sa nedokončiteľne hromadia počas „dokončovania" projektu či stavby.

Miesto ďalšieho filozofovania na túto tému novodobého rozbujňovania sa našich služieb však radšej nechám priestor vašej obrazotvornosti, aby ste si spomenuli na vlastné príbehy tejto našej každodennej sizyfovskej reality. Nekonečná, nevystupovať!

A aj keď sa občas nájdu noví zvestovatelia, systematici a BIM guruovia, ktorí ponúkajú vnesenie poriadku, systému či nebodaj nového svetla do architektúry, je to len do času, kým sa sami nepresvedčia o platnosti Zenónových paradoxov.

Kornel Kobák