InformacieSKA.sk

Laureátom Pritzkerovej ceny 2016 sa stal Alejadro Aravena

Martina Jakušová12.02.2016Udalosti
Laureátom Pritzkerovej ceny 2016 sa stal Alejadro Aravena

Alejadro Aravena, foto: Cristobal Palma

Prestížnu Pritzkerovu cenu, ktorá je jedným z najvýznamnejších ocenení v oblasti architektúry, získal tohto roku 48-ročný čílsky architekt Alejandro Aravena. Porota ocenila tohto autora predovšetkým za jeho projekty verejných budov a sociálneho bývania, pri návrhu ktorých programovo kladie dôraz na ekologickú udržateľnosť. Porotu zaujal taktiež vplyv stavieb Alejandra Aravenana na formovanie spoločnosti a medziľudských vzťahov a na technologické inovácie. Aravena je v poradí 41. laureátom Pritzkerovej ceny, o ktorej sa niekedy hovorí ako o Nobelovej cene za architektúru.

„Porota vybrala architekta, ktorý prehlbuje naše chápanie toho, čo je skutočne výnimočný návrh. Alejadro Aravena je priekopníkom spolupracujúceho prístupu, ktorého výsledkom je silná architektúra reflektujúca aj výzvy 21. storočia. Jeho stavby poskytujú ekonomické príležitosti tým menej privilegovaným, zmierňujú dôsledky prírodných katastrof, znižujú spotrebu energie a vytvárajú priateľský verejný priestor. Jeho inovatívne a inšpiratívne architektonické dielo je dôkazom, že stavba dokáže zlepšovať ľudské životy,“ uviedli porotcovia vo svojom vyhlásení.

Alejandro Aravena (nar. 1967) je absolvent architektúry na Katolíckej univerzite v Chile (1992), ktorý v roku 1993 študoval Dejiny a teóriu na IUAV v Benátkach a grafiku na Akadémii krásnych umení v Benátkach. Bol hosťujúcim profesorom školy architektúry na Harvard Graduate School of Design - Harvardovej škole navrhovania (HGSD) v USA (2000 - 2005), kde s inžinierom Andresom Iacobellim založil iniciatívu sociálnej výstavby pod názvom Elemental. Aravena sa v posledných 20 rokoch presadil hlavne vďaka návrhom školských budov a zariadení - napríklad sídla lekárskej fakulty, matematickej fakulty, školy architektúry v Santiagu de Chile alebo internáty univerzity St. Edward’s v texaskom Austine. Postavil „siamskú vežu“ katolíckej chilskej univerzity, kde študoval a kde teraz prednáša. V roku 2006 stál pri zrode tvorivej iniciatívy Elemental, z ktorej sa postupne stalo uznávané štúdio zameriavajúce sa na projekty v oblasti infraštruktúry, dopravy, verejných priestorov a bývania. Štúdio Elemental sa snaží v spolupráci so štátnymi úradmi a samosprávou navrhovať napríklad rôzne systémy nízkorozpočtového sociálneho bývania tak, aby mohli získať dôstojný byt aj tie najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Dbá pritom na trvalú udržateľnosť a ekológiu. Alejadro Aravena „vzkriesil architektúru silne sociálne angažovanú,“ povedal v inauguračnom príhovore predseda poroty Tom Pritzker. Aravena bude svoju víziu presadzovať aj ako prezident tohtoročného benátskeho architektonického bienále, ktoré sa koná od konca mája do konca novembra.

Alejandro Aravena  je zároveň kurátorom výstavy Bienále architektúry v Benátkach 2016 (o výsledkoch súťaže na slovenskú expozíciu píšeme tu).

Zdroj: Pritzker Prize