InformacieSKA.sk

Česká cena za architektúru

Martina Jakušová14.02.2016Súťaže
Česká cena za architektúru

Česká komora architektov spustila v januári 2016 prvý ročník súťaže Česká cena za architektúru (ČCA). Môžu sa jej zúčastniť jednotlivci alebo ateliéry s projektami realizovanými na území Českej republiky a dokončenými medzi rokmi 2010 až 2015. Prihlásiť svoje dielo je možné do 15. apríla 2016. O výsledkoch bude rozhodovať zaujímavo zostavená medzinárodná odborná porota. Tá vyberie do užšieho okruhu približne 50 diel, ktoré budú prezentované v katalógu a na spievodných akciách súťaže. Z tohoto okruhu porota následne určí približne 5 až 10 diel, ktorým bude udelené čestné označnie Finalista ČCA a ktoré budú prezentované na slávnostnom galavečeri. Štatút ČCA umožňuje aj udelenie ceny za výnimočný počin, o ktorej rozhoduje Grémium ČCA a Akadémia ČCA, a mimoriadnych cien, ktoré môžu byť udelené na základe nominácií od partnerov ceny a o ktorých potom rozhoduje Grémium ČCA.

Pre prvý ročník ceny sa Českej komore architektov podarilo získať sedem erudovaných expertov, ktorí budú hodnotiť prihlásené diela. Členmi medzinárodnej odbornej poroty budú britský architekt a držiteľ niekoľkých prestížnych ocenení RIBA Award Joe Morris z londýnskej kancelárie Duggan Morris Architects, krajinársky architekt argentínskeho pôvodu Martin Rein-Cano z berlínskeho ateliéru TOPOTEK 1, který sa v roku 2013 dostal s realizáciou námestia Superkilen v Kodani do finále Európskej ceny za architektúru Mies van der Rohe Award. Ženskú časť poroty bude reprezentovať slovenská architektka Miriam Lišková zo štúdia SLLA, ktoré za Komunitné centrum Máj v Českých Budejoviciach získalo cenu Slovenskej komory architektov CE·ZA·AR a nomináciu na Európsku cenu za architektúru (mimochodom, projekt vzišiel z architektonickej súťaže). Architektonickým súťažiam sa vo svojej tvorbe venujú aj ďalší porotcovia – doslova špecialistom na verejné súťaže je architekt slovinského pôvodu Boris Bežan, ktorý pôsobí v štúdiu MX_SI v Barcelone. Z množstva realizácií ateliéru menujme napr. Detské múzeum Iztapalapa Papalote v Mexico City. Belgickú architektúru bude v porote reprezentovať Jan De Vylder, držiteľ niekoľkých národných ocenení Belgian Building Award a taktiež nominácií na Európsku cenu za architektúru. Šiestym členom poroty je profesor Ivan Koleček, ktorý žije a projektuje vo švajčiarskom Lausanne a súčasne pôsobí na Fakulte architektúry VUT v Brne. Svojbytnú holandskú architektúru v rámci svojho pôsobenia v porote zastúpi Kees Kaan, ktorý sa okrem architektonickej praxe venuje aj prednášaniu a propagácii architektúry. Jeho dielu sa venovalo veľké množstvo kníh a výstav.
Prihlásiť svoje dielo je možné do 15. apríla 2016 prostredníctvom internetového prihlasovacieho formulára vyplnením požadovaných údajov a uložením grafickej prezentácie svojej realizácie v digitálnej forme. Organizáitor nepožaduje dodávať podklady v tlačenej papierovej podobe - diela, ktoré postúpia medzi 50 vybraných prác vrámci užšieho kola, vytlačí Česká komora architektov ako vyhlasovateľ súťažnej prehliadky.
Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke súťaže. Video z tlačovej konferencie s predstavením pototy nájdete tu.

Zdroj: ČKA