InformacieSKA.sk

Konferencia Public Spaces 2015 opäť zaujala

Martina Jakušová20.12.2015UdalostiPridať komentár
Konferencia Public Spaces 2015 opäť zaujala

Prvé dva decembrové dni 2015 sa v priestoroch Berlinky SNG v Bratislave konala medzinárodná konferencia Public Spaces. Záštitu nad týmto druhým ročníkom konferencie prebral prezident SR Andrej Kiska. Kým minulý rok sa konferencia venovala skôr všeobecným princípom tvorby verejných priestorov a príkladom zrealizovaných projektov, tentokrát sa zameriavala na fázu prípravy konkrétnych projektov obnovy či tvorby verejných priestorov a možnostiam ich plánovania, participácie s verejnosťou, financovania a realizácie.

Počas prvého dňa vystúpil so svojim príspevkom napríklad Rasmus Astrup z dánskeho ateliéru SLA, ktorý pri svojich projektoch stiera hranice medzi architektúrou, mestským plánovaním a krajinotvorbou, prepája dizajn, architektúru aj technológie a dôležitá je pre nich otázka udržateľnosti. Vladimír Fialka z Inštitútu plánovánia a rozvoja Prahy predstavil projekt rozvoja Vinohradníckej ulice realizovaný v úzkej spolupráci s mestskými časťami a obyvateľmi štvrte tak, aby zodpovedal aj ich potrebám. Prítomní mali možnosť spoznať prípadové štúdie či vznikajúce developerské projekty - napríklad Projekt Stein (Ivan Kubík, AIK) či Zónu Čulenova (Miroslav Hrušovský, Penta Investments), architekti Tomáš Šebo a Igor Lichý z ITB Development predstavili bratislavské projekty premostenia Einsteinovej ulice a revitalizácie Mickiewiczovej ulice. Na záver dňa prebehla diskusia o koncepcii a vízii bratislavského nábrežia Dunaja, v ktorej svoje názory na budúcnosť tohto vzácneho bratislavského priestoru predstavili K. Boháčová (FA STU v Bratislave, Public Spaces), J. Čorba (Dunajský fond), I. Konrad (hlavná architektka Bratislavy, M. Bogár a Ľ. Urban (BKU).

Počas druhého dňa si návštevníci vypočuli skvelé prednášky Patrika Verhoevena zo švédskeho ateliéru  Mandaworks a Sinusa Linge z dánskeho EFFEKT. Okrem toho sa predstavili napríklad projekty ako The Most, Obchodná ulica a okolie, koncept rozvoja Šafárikovho námestia či ďalšie projekty obnovy verejných priestorov realizované v gescii hlavnej architektky Bratislavy Ingrid Konrad. Poľský architekt Roman Rutkowski predstavil projekt námestia vo Vroclave. V samostatnom bloku sa prítomní odborníci venovali verejným súťažiam a možným spôsobom financovania.

Foto. M. Jakušová

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu