InformacieSKA.sk

Školu tvoria všetci ľudia, aj študentstvo

Irakli Eristavi10.11.2015TémaPridať komentár
Školu tvoria všetci ľudia, aj študentstvo

Keď uvažujem o učení architektúry, musím sa vrátiť späť k svojmu štúdiu. Bolo poznačené dobou a spoločnosťou tak, ako štúdium každého človeka. Potom nastal rok 1989. Niežeby predtýmto rokom bolo všetko zlé a naopak po ňom všetko dobré. Ale bol to jednoznačný prelom. Pred tým sme sa učili tak nejak vzájomne, v akademickom prostredí v tom čase absentovali autority, ktoré mladícky obdivujete a chcete pokračovať v ich šľapajách... Ostali nám knihy, časopisy v technickej knižnici a nekonečné debaty o architektúre, jej zmysle a tom všetkom na internátnej rysovni.

Potom sa otvorila možnosť cestovať a vidieť veci naozaj na vlastné oči, pribudli možnosti odbehnúť tu do Viedne, tu do Prahy na výstavy a prednášky. Na škole sa objavil čerstvý vietor: ľudia z praxe, Marián Zervan, ktorý nám pootvoril dvere do sveta, o ktorom sme v tej chvíli ani netušili, začali sa tam v rámci workshopov objavovať rôzni zaujímaví excentrici z Británie atď.

Architektúru som študoval iba na Fakulte architektúry STU v Bratislave, takže s jej učením v zahraničí nemám osobnú skúsenosť. Samozrejme, v tom čase sme už mali vedomie o tom, ako to beží na špičkových akademických pracoviskách - Bartlett, Architectural Association, ETH. Neskôr som mal to šťastie naživo načúvať v rámci verejných prednášok Johnovi Hejdukovi v Berlíne, Removi Koolhaasovi v Rotterdame i mnohým iným architektom  a teoretikom. Osobnú skúsenosť máme z rokov 2009 a 2010, podobne ako gut gut, total studio a N/A, s Berlage Institute v rámci práce na projekte City Visions Europe.Táto skúsenosť bola mimoriadne dôležitá. Uvedomil som si, ako veľmi som limitovaný svojim rozhľadom a schopnosťami viesť teoretický diskurz na hladine intelektuálne oveľa vyššej, než sme boli zvyknutí z nášho akademického prostredia a našich profesionálnych životov. Bolo to potvrdenie nevyhnutnosti prakticky celoživotne študovať a vzdelávať sa.

Ubehlo pár rokov a spolu s kolegom Paľom Šillom učíme na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Beží to už sedem rokov a prvotný entuziazmus sa v posledných rokoch zľahka vyčerpal. Súvisí to s nami, rovnako ako atmosférou na škole. Školu tvoria všetci ľudia, teda aj študentstvo. Celkovo vidím málo tej naozajstnej vášne a zanietenia pre vec. Ako to zmeniť? Je to o ľuďoch, v škole musia byť ľudia, ktorí naozaj milujú to, čo robia.

Ak má byť táto láska naplnená, musia byť splnené mnohé podmienky, inak sme odsúdení zamerať sa na snílkov, do ktorých obvykle vkladáme svoju nádej, ale to už je asi na iný text.

Nadišiel snáď čas na založenie prvej súkromnej školy architektúry na Slovensku?

Irakli Eristavi, ateliér zerozero, pedagóg na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu