InformacieSKA.sk

Rekonštrukcia a obnova budov: Rekonštrukcia Jabloňovce

Roman Rutkowski26.09.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Rekonštrukcia a obnova budov: Rekonštrukcia Jabloňovce

Niektorí hovoria, že architektonická profesia sa bude venovať čoraz viac transformácii existujúcej štruktúry. Navrhovať nové budovy budeme stále menej, viac budeme vdychovať nový život starým, prispôsobovať ich novým potrebám, očakávaniam a normám. Nič netrvá večne, no možnosť prestavať niečo, čo trvalo dlho, na niečo iné, čo bude existovať ďalej v zmenenej forme, je v živote architekta relatívne nové. V architektonických časopisoch len z nedávnej minulosti ťažko nájdete projekt, ktorý by sa zaoberal transformáciou. Dnes je situácia iná: transformácia je podstatnou časťou tvorby mnohých architektonických ateliérov.
Otázka je, ako so starými budovami naložiť? Ako ich rešpektovať? Koľko modernosti si môžeme dovoliť? Nejeden architekt už veru čelil týmto otázkam. Na výzvu transformácie jednoznačne odpovedajú dve práce, ktoré v kategórii Rekonštrukcia postúpili do užšieho výberu. Zásah do rodinného domu na Partizánskej ulici v Bratislave od Jána Studeného a Davida Kopeckého je odvážnym pokusom reinterpretovať zmysel strechy a jej časti. Nadstavba domu v Jabloňovciach od Martina Mihályho a Mateja Mihaliča je nevtieravým doplnením očarujúcej rurálnej scenérie. Prvá práca sa vyznačuje moderným vzhľadom a istým kontrastom medzi existujúcim a novo vytvoreným. Druhá sa decentne prispôsobuje originálnej štruktúre, schovávajúc sa dokonca pod rovnakú škridlovú strechu. Prvý prístup dokazuje, že túžba neustále pretvárať architektúru má vždy veľkú hodnotu. Druhý zas odkazuje na to, že dobrá architektúra sa nemusí vždy zrodiť z pretvorenia. Oba sú správne. No víťaz môže byť iba jeden.

(Roman Rutkowski)

Víťazné dielo v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov:  Rekonštrukcia JabloňovceJabloňovce, okres Levice, autori: Martin Mihály, Matej Mihalič

 Rekonštrukcia Jabloňovce, Jabloňovce, okres Levice  autor: Martin Mihály, Matej Mihalič, foto: Matej Mihalič

Dom v Jabloňovciach je tradičná stavba vytvorená miestnymi ľuďmi z lokálnych materiálov. Tomu sa podriaďuje aj projekt rekonštrukcie, ktorého cieľom bolo vytvoriť príjemné prostredie spĺňajúce dnešné požiadavky na bývanie. K pôvodnému domu pristupovali s rešpektom, ale bez strachu. Prístavba je sebavedomým doplnením starého domu, s ktorým tvorí harmonický celok. Výsledkom je moderný dom, ktorý ale nestratil čaro lokálnej architektúry.  

Rekonštrukcia Jabloňovce, Jabloňovce, okres Levice  autor: Martin Mihály, Matej Mihalič, foto: Matej Mihalič

„Originálny a jednoduchý príspevok do tradičnej štruktúry.”

Matej Mihalič

Foto: Matej Mihalič

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu