InformacieSKA.sk

Interiér: Rekonštrukcia bytu L10 v Bratislave

Lukáš Kordík26.09.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Interiér: Rekonštrukcia bytu L10 v Bratislave

Tohtoročné nominácie v kategórii Interiér prezentujú pestré portfólio projektov s rôznym typologickým zameraním a polohou. Kreatívne prostredie dielne, ktoré spája prácu umelca s príležitostným bývaním uprostred prírody, interiér bytu v historickom objekte centra mesta, nechtové štúdio v srdci nákupného paláca a kancelárske priestory projekčnej firmy v polyfunkčnej novostavbe. Každé v sebe rôznym spôsobom prezentuje schopnosť architektov poradiť si so zadaním. Mne sú najbližšie projekty Rekonštrukcia bytu L10 a Interiér rodinný dom s ateliérom, ktoré v sebe nenúteným a primeraným spôsobom skĺbili funkčnosť, zaujímavú hru materiálov a estetickú čistotu.

Staré verzus nové
Osobne veľmi oceňujem spôsob, akým autor pristúpil k rekonštrukcii bytu L10. Šikovným spojením dvoch menších bytov vytvoril novú fungujúcu dispozíciu. Dôsledne zrepasovanú „patinu“ starého domu a odhalené časti konštrukcií stropov jasne dopĺňa vrstvou nových nábytkových prvkov čistých tvarov vyrobených na mieru. Tie pôsobia na prvý pohľad jednoducho, ukrývajú však veľa premyslených detailov. Staré s novým si nekonkuruje, ale navzájom sa dopĺňa a vytvára veľmi citlivo premyslený harmonický celok. Je to bezpochyby jasný autorský názor mladého, talentovaného architekta.
Ak bývať a pracovať v prírode na samote, „Dom s ateliérom” je určite jednou z jednoznačných odpovedí, ako na to. Vo vnútri odvážne, ale pritom racionálne kombinuje vizuálne priznané konštrukcie stien a stropov a necháva ich v interiéri vyznieť vo svojej materiálovej čistote. Takmer nič nezakrýva, „nekožuje”. Materiálová nahota, ba až surovosť s adekvátne zvolenou mierou detailov naplno zodpovedá miestu, kde sa stavba nachádza, a účelu, ktorému slúži – kreatívnej práci s občasným ubytovaním. To všetko „zanesené” vrstvou pracovných nástrojov, materiálov, modelov a prototypov je dielom skúseného architekta vedomého si cieľa, ktorý chce dosiahnuť.
Pre mňa osobne tieto dve nominované diela vynikajúco pracujú nielen s funkčnosťou reflektujúcou požiadavky zadávateľa, ale aj s estetikou primeranou miestu, kde sa nachádzajú. Nič nepredstierajú, hrajú svoju rolu primerane tomu, ako im prináleží, bez afektu.

(Lukáš Kordík)

Víťazné dielo v kategórii Interiér: Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava, autor: Martin Skoček

Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava  autori: Martin Skoček, foto: Paťo Safko

Vstupovať na neistú pôdu staršej (často v kostiach starožitnej) architektonickej matérie s cieľom prispôsobiť ju súčasným prevádzkovým nárokom si vyžaduje odvahu a odhodlanie. Zvlášť ak ide o zdanlivo jednoduchý, no v kompromisoch vždy mimoriadne zamotaný žáner bývania. Aby výsledok takých adaptačných snáh nepôsobil bezzubo, sú žiadúce aj ďalšie faktory: súdržný autorský názor na jednej strane a dôvera v neho (nie slepá, ale kritická) na strane druhej. V prípade pohodlného bytu na jednej z ulíc pešej zóny starej Bratislavy sa, našťastie, všetky uvedené podmienky stretli v priaznivom krížení. Zo synergie medzi jasnou koncepciou návrhu architekta a investorskou veľkorysosťou mladej rodiny s dvoma deťmi vzišlo sympatické dielo. Domov, ktorý v prvom rade teší majiteľov, no následne tiež verejnosť – či už odbornejšiu alebo tú laickú – tým, že môže sprostredkovať ďalší dôkaz o správnom kurze vo vývoji súdobých architektonických snáh.  

(Michal Lalinský) 

Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava  autori: Martin Skoček, foto: Paťo Safko

 

„Princíp odhaľovania tektoniky stavby, zachovávanie remeselných hodnôt a minimalistické vkladanie rovnako remeselne zvládnutých funkčných solitérov je cestou, ako vstupovať do rekonštrukcií v historickom kontexte.“

Martin Skoček

Foto: Paťo Safko

 

 

 

 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu