InformacieSKA.sk

Galavečer CE∙ZA∙AR plný noviniek aj zvučných mien

Redakcia06.10.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Galavečer CE∙ZA∙AR plný noviniek aj zvučných mien

XIV. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru vyvrcholil 7. októbra 2015 v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom za prítomnosti hostí z odbornej, verejnej a spoločenskej sféry. Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér - a víťazné diela nás presvedčili, že slovenská architektúra sa uberá dobrým smerom. Slávnostný večer bol odvysielaný v ten večer na Dvojke a moderovania sa už druhýkrát vtipne ujali Adela Banášová a Matej Sajfa Cifra, za režisérskym kreslom sedel Peter Núňez. Samotnému galavečeru prechádzalo aj šesť krátkych relácií vysielaných na Dvojke, ktoré sa týždeň pred odovzdávaním cien venovali predstaveniu nominovaných diel v jednotlivých kategóriách súťaže.


Prezident SR Andrej Kiska v príhovore pri odovzdávaní cien CE∙ZA∙AR

Prezident SR Andrej Kiska v príhovore na galavečeri CE∙ZA∙AR, foto: Martina Jakušová

 

V úvode večera sa prítomným prihovoril prezident SR Andrej Kiska, ktorý prevzal nad týmto ročníkom súťaže záštitu.  "Architektúra je jedna z profesií, ktorú možno najviac obdivujem. Má v sebe úžasné skĺbenie umenia a techniky a nesie zodpovednosť jednak za to, ako dnes žijeme, ale aj za to, ako sa na dnešok budú pozerať budúce generácie," prihovoril sa k hosťom i divákom Dvojky prezident. Veľmi si vážime záštitu pána prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Jeho osobná účasť, ale najmä príhovor v rámci galavečera dodávajú architektúre ten spoločenský význam, ktorý si nepochybne zaslúži," hovorí projektová manažérka CE∙ZA∙AR Oľga Miháliková zo Slovenskej komory architektov. "V spolupráci s generálnym mediálnym partnerom, ktorým sú Hospodárske noviny, sa nám podarilo poskytnúť vďaka Cene za architektúru väčší priestor samotnej architektúre. Osobitná príloha HN pod názvom Prečo nie?! sa tento rok nevenovala len nomináciám a aktuálnej tvorbe, ktorú CE∙ZA∙AR mapuje, ale aj architektúre ako téme, ktorej súčasťou je napríklad rozhovor s pánmi Titlom a Skočekom st., a tým aj vytvoreniu priestoru pre priblíženie tvorby tvorivého tria Konček, Skoček a Titl širokej verejnosti," pokračuje O. Miháliková.

 

Diskusia po odovzdávaní cien CE∙ZA∙AR - drzhý zľava Andrej Kiska, prezident SR, ďalej Imrich Pleidel, predseda SKA, Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy, a Pavol Paňák, podpredseda SKA

Diskusia po odovzdávaní cien CE∙ZA∙AR - druhý zľava Andrej Kiska, prezident SR, ďalej Imrich Pleidel, predseda SKA, Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy, a Pavol Paňák, prvý podpredseda SKA, foto: Martina Jakušová

 

Konferencia CE∙ZA∙AR o súťažiach a verejnom obstarávaní, foto: SKA

Konferencia o súťažiach a verejnom obstarávaní CE∙ZA∙AR, foto: SKA

Ďalšou novinkou tohto ročníka bola Konferencia CE∙ZA∙AR. Jej témou boli architektonické súťaže a verejné obstarávanie. Na konferencii, ktorá sa konala deň pred galavečerom CE∙ZA∙AR 6. októbra 2015, prednášali poprední odborníci zo zahraničia aj Slovenska - P. Andersen, I. Eristavi, B. Kováč, O. Okamura, P. Paňák, Y. Vašourková a iní. "Pre nás však bola unikátna hlavne svojím poslaním: cieľom tejto konferencie bolo vytvoriť diskusiu medzi obstarávateľmi (mestá a obce) a architektmi a predstaviť pozitívne príklady z tejto oblasti. Tešíme sa, že predstavitelia samospráv reagovali na pozvanie pozitívne a viacerí z nich, ktorí sa chystajú v súčasnosti organizovať súťaže návrhov, sa konferencie zúčastnili," dopĺňa ku konferencii O. Miháliková. 

Určite ste za posledné dva roky zaregistrovali výraznú a zapamätateľnú grafiku, ktorou s Vám Slovenská komora architektov prihovára, keď Vás informuje o súťaži. Ide o textovú štruktúru vzniknutú poposúvaním skupiny kľúčových slov v smere kolmo sa riadky. Za grafikou stojí mladá bratislavská dizajnérka Ľubica Segečová. 

Grafika CE∙ZA∙AR od Ľubice Segečovej

 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu