InformacieSKA.sk

Prvá konferencia CE∙ZA∙AR: architektonické súťaženie a verejné obstarávanie

Úrad SKA14.09.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Prvá konferencia CE∙ZA∙AR: architektonické súťaženie a verejné obstarávanie

Deň pred slávnostným vyhlásením 14. ročníka súťaže CE∙ZA∙AR - 6. októbra 2015 - sa bude v Café Berlinka konať odborná konferencia CE∙ZA∙AR, ktorej téma je architektonické súťaženie a verejné obstarávanie. Medzi rečníkmi a diskutérmi vystúpia okrem iných aj Osamu Okamura, Irakli Eristavi, Peter Lényi, Bohumil Kováč a Pavol Paňák. Konferencia sa pripravuje spolu so slávnostným galavečerom a jej cieľom je poskytnúť architektom okrem následného predstavenia víťazných diel súťaže aj platformu na odbornú diskusiu k závažným témam architektonickej tvorby. 

Súťaž architektonických návrhov na zadanú tému je logickým spôsobom vyselektovania kvality. Porovnanie viacerých konceptov pre určenie najlepšieho, ktorý sa stane osnovou pre zmysluplné investovanie kapitálu je samozrejmým a zrozumiteľným východiskom. A predsa to tak u nás nefunguje. Podiel realizovaných či pripravovaných architektúr pochádzajúcich zo súťaží návrhov je zarážajúco malý voči tým, ktoré pochádzajú z najlacnejšej ponuky, či iného pokútneho spôsobu obstarania projektu. Tento stav odráža vlastne stav našej kultúrnej vyspelosti v najširšom slova zmysle. Prečo je tomu tak? Môže tých málo pozitívnych skúseností zvrátiť všeobecný trend? Aká je skúsenosť z českej scény? Prečo legislatívne predpoklady nestačia ku korekcii podivných mechanizmov obstarania projektov? Je verejná správa dostatočne odborne pripravená k procesu obstarania projektov súťažami návrhov? Ako spolu súvisí problém dostatku zákaziek s problémom spôsobu ich zadávania?

O týchto a ešte viacerých iných otázkach týkajúcich sa východiskového predpokladu vzniku všestranne hodnotného architektonického diela sa bude hovoriť na tejto konferencii. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu