InformacieSKA.sk

Nominácie v kategórii Rodinné domy

Martina Jakušová13.07.2015CE.ZA.ARPridať komentár

Dvadsaťdva prihlásených rodinných domov vnímala porota prevažne pozitívne. Porotca Antonín Novák z Českej republiky o tejto kategórii diel hovorí: "Realizované rodinné domy měli již standardně rekuperaci tepla, vytápění a chlazení pomocí stropů, velkou míru aktivního zisku tepla ze slunečního záření atd. Velmi často byla kolem rodinného domu realizována rovněž velmi pěkná zahrada, zhodnocující obytné prostředí na maximum. Vportfoliu rodinných domů se rovněž objevila zajímavá a kultivovaná realizace řadových domů, jako příklad kompaktního bydlení s kvalitním soukromým a polosoukromým prostorem. Velmi dobře vyřešený polosoukromý prostor bylo možné obdivovat rovněž u výsostně elegantního bytového komplexu, který svým hybridním pojetím spojením bytového objektu a rodinných domů reaguje na současnou evropskou tendenci důrazu na pestrost forem bydlení a z toho vyplývající sociální různorodost."

Pozrite si štyri porotou vybrané rodinné domy:

 

Rodinný dom v Rusovciach, Bratislava-Rusovce, autori: Maroš FEČÍK, Miriam FEČÍKOVÁ, autor fotografie: Maroš FEČÍK

Rodinný dom v Rusovciach, Bratislava-Rusovce

autori: Maroš FEČÍK, Miriam FEČÍKOVÁ, autor fotografie: Maroš FEČÍK

Rodinný dom sa nachádza na juhovýchodnom okraji Rusoviec a je súčasťou novovybudovanej lokality Prímestské bývanie - Pieskový hon. Autori domu kládli dôraz na pôvodný prírodný charakter územia a prispôsobili mu mieru zastavanosti aj spevnených plôch. Dom je nepodpivničený, vo väčšine objemu jednopodlažný, s prevýšenou dennou časťou - obývacou izbou a kuchyňou. Na druhom podlaží je pracovňa prístupná jednoramenným schodiskom. Dom poskytuje obyvateľom maximálny komfort - a to orientáciou k svetovým stranám, bezbariérovým riešením, dimenziami komunikačných priestorov i kontaktom so záhradou. Objekt je smerom do ulice uzatvorený a maximálne sa otvára do záhrady. 

______________________________

 

Radové domy Záhorské sady - 1. etapa, Záhorská Bystrica, autori: Richard KASTEL, Peter KOPECKÝ, Martin HÖRMANN, autori fotografie: Martin HÖRMANN, Richard KASTEL, Peter KOPECKÝ

 

Radové domy Záhorské sady - 1. etapa, Záhorská Bystrica

autori: Richard KASTEL, Peter KOPECKÝ, Martin HÖRMANN, autori fotografie: Martin HÖRMANN, Richard KASTEL, Peter KOPECKÝ

Dvanásť radových domov je štartovacou fázou pripravovanej obytnej zóny Záhorské sady vznikajúcej pri Vápenickom potoku na západných svahoch Malých Karpát. Projekt naštartoval stavebné dianie v území formou cenovo prístupnejšieho produktu, ale bez citeľných kompromisov na urbanistickej a architektonickej kvalite - zadefinoval nový štandard, ktorý sa má aplikovať aj v ďalších etapách vývoja. Tvar a orientácia pozemku predurčili spôsob zástavby, ktorá pôsobí kompaktne. Kompaktnosť radovej zástavby sa autori snažili prirodzene využiť a potláčať ju vkladaním vzduchovej medzery medzi biele hmoty horného podlažia. Tomu pomohla aj relatívne väčšia modulová šírka domov, ktorú autori zároveň využili na umiestnenie väčšiny lokalitného programu na prízemie domu - okrem dennej časti sa tu nachádza aj rodičovská spálňa s príslušenstvom.

 ______________________________

 

Dom ljm, Alžbetin Dvor, autori:  Benjamín BRÁDŇANSKÝ, Vít HALADA, autorka fotografie: Jana ILKOVÁ

Dom ljm, Alžbetin Dvor

autori:  Benjamín BRÁDŇANSKÝ, Vít HALADA, autorka fotografie: Jana ILKOVÁ

Autori tohto domu vychádzali zo  spôsobu osadenia známeho a v histórii architektúry mnohokrát parafrázovaného archetypu Palládiovej vily Rotonda, ktorá je napojená na štyri odlišné typy krajiny okolo nej štyrmi rovnakými lodžiami. Architekti obklopili dom niekoľkými odlišnými prostrediami s meniacim sa stupňom otvorenia do okolia a do vnútra objektu, ktoré sa dajú rôzne používať. Zo spální je výhľad na jemný kopec zelenej trávy. Pred vstupom do domu je lodžia, v ktorej sa dá parkovať, ale aj stolovať a hrať sa, keď prší alebo veľmi svieti slnko. Južná lodžia tieni zasklenú stenu a rámuje pohľad do ovocnej záhrady. Západná stena láme silné svetlo, oddeľuje dom od budúcich susedov a vytvára úzku štrkovú záhradu. Objekt  neposkytuje jednoznačnú identifikáciu, nie je jasné, ktorá časť je dom, čo je prístrešok, čo je plot, ktoré priestory sú izby a ktoré záhrady. Tento "dom-plot" alebo "dom v dome" je hybrid poskytujúci niekoľko možností obývania. Dom je vo vnútri jednoducho rozdelený na spaciu, obslužnú a obývaciu zónu. Autori priznávajú použité konštrukčné riešenie a ukazujú rôzne materiály odrážajúce proces výroby aj starnutia.

 ______________________________

 

Rodinný dom Mišíkova, Bratislava, autor: Iľja SKOČEK, autor fotografie: Iľja SKOČEK

Rodinný dom Mišíkova, Bratislava

autor: Iľja SKOČEK, autor fotografie: Iľja SKOČEK

Dvojpodlažný rodinný dom architekta Iľju Skočeka ml. sa nachádza skrytý uprostred záhrad jednej z obytných štvrtí Starého mesta. Je osadený neďaleko bratislavského Slavína na stavebne zvlášť zložitom pozemku – v stiesnenej štruktúre svahovitých parciel a bez priameho cestného prístupu. Samotná stavebná hmota domu je prirodzene usadená v najvyššej časti pozemku, sprístupnená sériou nekonečných schodísk. Jej tvarové členenie je determinované hranicami parcely, logikou účelného vnútorného usporiadania  a predovšetkým orientáciou na jedinečný výhľad na panorámu mesta. Prízemie otvorené do terasy so záhradou pozostáva z obývacej izby s jedálenským kútom a  kuchyňou tvoriacich jednotný priestor prístupný cez zádverie so šatníkom. Na poschodí sú za sebou radené detské izby a spálňa, doplnené potrebným zázemím kúpeľní či technickej miestnosti. Vstavaný autorský interiér dômyselne využíva všetky priestory – je premyslený do najmenších maličkostí. Dôležitým prvkom identity domu je vizuálne úderná fasáda uhľovočiernej farby.

 

Zdroj: Úrad SKA, autori diel

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu