InformacieSKA.sk

Nominácie v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov

Martina Jakušová13.07.2015CE.ZA.ARPridať komentár

"Motivy, kterými se řada z přihlášených staveb zaobírala, mají současný evropský kontext - a to i v stále zvyšujícím se podílu rekonstrukcí na celkovém objemu investic. Ukázková byla například přestavba venkovského domu jako příklad skromné obnovy, která i přes použití nejjednodušších konstrukcí a běžných materiálů (omítka, dřevo) vytvořila velmi příjemné a v dobrém smyslu slova atraktivní rodinné bydlení," hovorí o pozitívach vybratých nominácií v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov porotca Antonín Novák. Z 23 diel porota vybrala dve, ktoré získali nomináciu na cenu:

 

Rekonštrukcia Jabloňovce, autori: Martin MIHÁLY, Matej MIHALIČ, autor fotografie: Matej MIHALIČ

 

Rekonštrukcia Jabloňovce

autori: Martin MIHÁLY, Matej MIHALIČ, autor fotografie: Matej MIHALIČ

Prestavba prispôsobuje pôvodný vidiecky dom dnešným požiadavkám na bývanie. Pôvodný objekt mal tradičnú dispozíciu za sebou radených obytných priestorov a následne miestností hospodárskeho charakteru. Priečelie domu a vstup boli kryté vystupujúcou strechou tvoriacou priedomie - gánok. Pri prestavbe sa hospodárske časti premenili na spoločenský priestor domu, kde vznikla denná časť domu s prepojením na terasu. Pôvodný hospodársky dvor sa premenil na pobytovú záhradu. Fasáda domu je ponechaná bez výrazných zmien. Jediným citeľnejším zásahom je odstránenie parapetov medzi stĺpmi na priedomí, vďaka čomu sa dom otvára do záhrady a opticky sa prepája s novou časťou. Toto prepojenie podporuje aj tvar prístavby nadväzujúci na pôvodnú hmotu s jednotnou strešnou líniou. Tento odkaz na historický spôsob rozširovania domu adíciou nových priestorov smerom do hĺbky má svoje logické opodstatnenie. 

_________________________

 

 

Rodinný dom Partizánska, Bratislava, autori: Ján STUDENÝ, David KOPECKÝ, autor fotografie: Olja TRIAŠKA ŠTEFANOVIČ

Rodinný dom Partizánska, Bratislava

autori: Ján STUDENÝ, David KOPECKÝ, autor fotografie: Olja TRIAŠKA ŠTEFANOVIČ

Autori premýšľajú o dome ako o živej substancii, ktorá sa vyvíja v čase. Prehodnocujú pôvodné vrstvy a vytvárajú vlastné postupy, ktoré prispôsobujú miestu.  Prestavba sa odohráva v troch objemoch. Majú nezávislý program, ale vyt­várajú jeden celok: rekonštruovaný dom, podzemný ateliér a strešná nadstavba. Pôvodný dom je zachovaný v dispozícii aj detailoch. Prístavba ateliéru je vtesnaná medzi hranice pozemku na mieste pôvodnej garáže. Využíva výškové rozdiely terénu, umožňuje vstup zo strany mesta a na streche etabluje záhradu. Strešná nadstavba ako nová vrstva mení ortogonálne usporiadanie pod­stavy. Vyklonením smerom k výhľadu prejavuje diagonálnu dispozíciu, ktorá je odra­zom topografie, a naväzuje na geometriu ateliéru. Jednotlivé segmenty stavby umožňujú rôzne priestorové prepojenia medzi sebou a prepojenia s okolím reprezentovaným vonkajším povrchom stavby. Preto sa dá za kľúčový považovať určitý prepis terénu do štruktúry domu.

 

Zdroj: Úrad SKA, autori diel

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu