InformacieSKA.sk

Nominácie v kategórii Interiér

Martina Jakušová13.07.2015CE.ZA.ARPridať komentár

Jedna z najobsadzovanejších kategórií je už štandardne Interiér. Tento rok sa do nej prihlásilo 26 diel, porota z nich vybrala štyri, ktoré v užšom kole súťažili o prvenstvo. Architekt a porotca Lukáš Kordík vníma veľký počet prihlásených diel ako dôkaz toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. "Kvalita diel rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky, čo ma veľmi teší. Osobne som vo veľa prípadoch vnímal cit pre materiálové riešenie, správne odhadnutú mieru detailu zodpovedajúcu kontextu a typológii. Som presvedčený, že nominované diela prinesú jasný odkaz verejnosti a ukážu pestré portfólio kvalitnej architektúry."

 

Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava, autor: Martin SKOČEK, autor fotografie: Paťo SAFKO

Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava

autor: Martin SKOČEK, autor fotografie: Paťo SAFKO

Vstupovať na neistú pôdu staršej, často v kostiach starožitnej architektonickej matérie s cieľom prispôsobiť ju súčasným prevádzkovým nárokom si vyžaduje odvahu a odhodlanie. Zvlásť ak ide o zdanlivo jednoduchý, no v kompromisoch vždy mimoriadne zamotaný žáner bývania. Aby výsledok takých adaptačných snáh nepôsobil bezzubo, sú žiaduce aj ďalšie faktory: súdržný autorský názor na jednej strane a dôvera v neho (nie slepá, ale kritická) na strane druhej. V prípade pohodlného bytu na jednej z ulíc pešej zóny starej Bratislavy sa našťastie všetky uvedené podmienky stretli v priaznivom krížení. Zo synergie medzi jasnou koncepciou bratislavského architekta Martina Skočeka s investorskou veľkorysosťou mladej rodiny s dvoma deťmi vzišlo sympatické dielo. Domov, ktorý v prvom rade teší majiteľov, no následne tiež verejnosť - či už odbornejšiu alebo tú laickú - tým, že môže sprostredkovať ďalší dôkaz o správnom kurze vo vývoji súdobých architektonických snáh. (Michal Lalinský, krátené)

 ___________________________

 

Reming Consult Žilina, Na Bráne, Žilina, autori: Kornel KOBÁK, Peter VITKO, Ivana NEMETHOVÁ, autorka fotografie: Soňa SADLOŇOVÁ

Reming Consult Žilina, Na Bráne, Žilina

autori: Kornel KOBÁK, Ivana NEMETHOVÁ, Peter VITKO, autorka fotografie: Soňa SADLOŇOVÁ

Členitý tvar priestorov, pre ktoré autori navrhli interiérové riešenie, je charakteristický atypickým rastrom nosných stĺpov, členením fasády, terasami a kruhovým svetlíkom v strede dispozície, čo si vyžiadalo netradičné riešenia interiéru. Autori sa pokúsil z nevýhod urobiť prednosti a zakomponovať iracionalitu holopriestoru do poetiky interiéru. Dispozícia sa kompozične obtáča okolo vloženého „vagóna“, ktorý vezie v sebe viacero obslužných funkcií a poňal do seba aj centrálny svetlík. V „krajine“ okolo vagóna voľne ubieha administratívna prevádzka projektovej kancelárie Reming Consult, s typickými otvorenými i zatvorenými ateliérmi, kanceláriami a rokovacou miestnosťou. Zdržanlivý návrh interiérových prvkov, nábytku, farebnosti plôch a výberu materiálov ponúka jednoduchú kulisu pre bohatosť života v týchto priestoroch.

 ___________________________

 

Nechtové štúdio ProLook, Aupark, Bratislava, autori: Katarína BAKO, Juraj SKUPIL, Eva SKUPIL BUČEKOVÁ, Martin BUGÁŇ, autorka fotografie: Katarína BAKO

Nechtové štúdio ProLook, Aupark, Bratislava

autori: Juraj SKUPIL, Eva SKUPIL BUČEKOVÁ, Martin BUGÁŇ, autorka fotografie: Katarína BAKO

Hlavným motívom prelínajúcim sa celým priestorom sú oválne tvary vzdialene pripomínajúce tvary nechtov. Dominantou interiéru je po obvode nasvietená deliaca stena eliptického tvaru s nerezovým regálom na laky. Autori kládli veľký dôraz na kvalitné osvetlenie. Prevažujúca biela farba steny necháva vyniknúť vystavený tovar - laky na nechty, parfémy a krémiky preberajú dôležitú funkciu interiérových doplnkov, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru salónu. Tmavohnedá podlaha kontrastuje s bielym vysoko lesklým zariadením. Na stenách je svetlá tapeta s rustikálnym vzorom.

___________________________ 

 

Interiér rodinného domu s ateliérom, Nová Baňa - chotár Sklené, autor: Norbert ŠMONDRK, autor fotografie: Norbert ŠMONDRK

Interiér Rodinný dom s ateliérom, Nová Baňa - chotár Sklené

autor: Norbert ŠMONDRK, autor fotografie: Norbert ŠMONDRK

Pôvodný rodinný dom poľnohospodárov doplnený dvorom s kamennými stenami obsahuje ateliérové priestory pre spracovanie kovu, dreva, skla a kompozitných materiálov. Rezidenčné priestory sú oddychovou časťou, spolu s konferenčným priestorom. Príklon autora k používaniu materiálov v ich prirodzenej podstate, súčasne s odkrývaním ich povrchov a štruktúr, pôsobením najrôznejších zásahov a časového faktoru v otvorených klimatických pomeroch môžeme považovať za výskum s umeleckým vyznením. Za proporčnosťou objektov a priestorov medzi nimi, vo vzťahu k otvorenému okolitému priestoru rozoznávame autorov vzťah k materiálnemu svetu a jeho veľkosti. Materiály, ich štruktúrovanie a detaily, kompozičná jednoznačnosť celku, vytvorenie náznakového mikrourbánneho priestoru otvárajú pre majiteľa a autora v rámci veľkosti pozemku ďalšie možnosti. (Martin Somora, krátené)

Zdroj: Úrad SKA, autori diel

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu