InformacieSKA.sk

Druhé kolo XIV. ročníka súťaže CE·ZA·AR

Broňa Tarnócy13.07.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Druhé kolo XIV. ročníka súťaže CE·ZA·AR

Porota CE·ZA·AR 2015, zľava Antonín Novák, Dušan Buran, Osamu Okamura, Marlies Breuss, Lukáš Kordík, Roman Rutkowski, Štefan Moravčík

Porota súťaže CE·ZA·AR 2015 precestovala viac ako 1500 kilometrov nielen cez Slovensko. Tentokrát zavítali i do Českej republiky a Rakúska. Zo sto prihlásených diel mali počas štyroch dní možnosť spoznať 25 postupových semifinálových diel, ktoré svojou „charizmou“ zabodovali. Marlies Breuss (predsedkyňa poroty, architektka, Rakúsko), Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika) a Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika) po ich vzhliadnutí vybrali 18 nominácií a na konci inšpirujúcej cesty určili víťazov. Historicky sa prvýkrát dostalo do nominácií i dielo, ktoré sa nachádza v Českej republike. Jedno z víťazných diel navrhne na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award. Mená víťazov spoznáte počas galavečera 7. októbra 2015. 

Nominácie na Cenu za architektúru CE·ZA·AR 2015 boli udelené v súlade so štatútom v šiestich kategóriách:

  • Rodinné domy - 22 prihlásených, 4 nominácie
  • Bytové domy - 10 prihlásených, 3 nominácie
  • Občianske a priemyselné budovy - 11 prihlásených, 3 nominácie
  • Rekonštrukcia a obnova budov - 23 prihlásených, 2 nominácie
  • Interiér - 26 prihlásených, 4 nominácie
  • Exteriér - 8 prihlásených, 2 nominácie

Záštitu nad architektonickou súťažou CE·ZA·AR 2015 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Úlohou ocenenia CE·ZA·AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Práve preto vkladá Slovenská komora architektov, reprezentovaná predstavenstvom, mnoho úsilia do organizácie i propagácie súťaže. Trinásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej aj laickej reflexie architektúry.

„Pozitívum prihlásených prác vidím v tom, že ich autorom záležalo na tom, aby sa dobrovoľne vystavili konkurencii. Len tak sa bude dať hovoriť o rastúcej úrovni slovenskej architektúry. Vlastne CE∙ZA∙AR je jednou z mála príležitostí, keď sa o slovenskej architektúre vôbec hovorí,“  hovorí o súťaži jeden z porotcov Dušan Buran.

„Počet prihlásených diel je dôkazom toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. Ich kvalita rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky, čo ma veľmi teší. Osobne som vo veľa prípadoch vnímal cit pre materiálové riešenie, správne odhadnutú mieru detailu zodpovedajúcu kontextu a typológii. Som presvedčený, že nominované diela prinesú jasný odkaz verejnosti a ukážu pestré portfólio kvalitnej architektúry,“ vyjadruje svoj názor Lukáš Kordík.

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu