InformacieSKA.sk

Výstava Ženy v slovenskej architektúre a panelová diskusia

Martina Jakušová09.06.2015UdalostiPridať komentár
Výstava Ženy v slovenskej architektúre a panelová diskusia

Slovenská komora architektov prevzala záštitu nad DAAD 2015 (Dni architektúry a dizajnu). Vrámci tohto festivalu sa okrem mnohých iných úspešných akcií konala v utorok 26. mája 2015 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v rámci festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) uskutočnila vernisáž výstavy Ženy v slovenskej architektúre a diskusia Moja cesta k architektúre, ktorú iniciovali organizátori festivalu DAAD spolu s WOMEN ARCHITECTS. 

Výstava prezentovala tvorbu vybraných reprezentantiek prvej generácie slovenských architektiek (Štefánia Krumlová, Milica Marcinková, Viera Mecková, Oľga Ondreičková, Lýdia Titlová), ako aj diela desiatich architektiek a interiérových dizajnérok (Michaela Hantabalová, Nikoleta Jančeková, Gabriela Kaprálová, Andrea Klimko, Ľubica Koreňová, Andrea Ambrovičová Mikulajová, Katarína Mňahončáková, Soňa Salnerová, Katarína Viskupičová, Tatiana-Buijs Vítková, Zuzana Zacharová). Expozícia okrem vystavených architektiek zahŕňa aj štatistické informácie o zastúpení žien na architektonických školách a v praxi.

V ten deň poobede sa konala aj panelová diskusia s názvom Moja cesta k architektúre. Andrea Klimko na úvod privítala prítomných a predstavila im doterajšiu činnosť  a plánované aktivity občianskeho združenia Women architects. Ďalšiu časť moderovala Andrea Bacová, šéfredaktorka časopisu Eurostav, ktorá predstavila diskutujúcich. Do diskusie prispeli Imrich Pleidel (predseda SKA), Ľubica Vítková, (dekanka FA STU Bratislava), Juraj Hermann, (prezident SAS), Katarína Viskupičová, (architektka z praxe, zástupkyňa SKA), a ďalšie architektky z praxe - Andrea Ambrovičová Mikulajová, Gabriela Fukatschová, Katarína Mňahončáková, Soňa Salnerová a Tatiana Buijs Vítkova.

Hovorilo sa o okrem iného o ich začiatkoch v architektonickej profesii, o tom, či im boli poznatky zo školy pri tom užitočné, o rovnosti či nerovnosť príležitostí medzi ženami a mužmi, ale napríklad  i o tom, či a aký je rozdiel medzi architektúrou, ktorú narhujú ženy a ktorú muži.

Na záver sa hovorilo o ankete Women Architects, ktorá prebiehala v apríli a máji 2015 na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Jej výsledky si môžete pozrieť tu.

Zdroj a foto: Women Architects

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu