InformacieSKA.sk

Cenu Mies van der Rohe získali autori filharmónie v Poľsku

Martina Jakušová01.06.2015SúťažePridať komentár
Cenu Mies van der Rohe získali autori filharmónie v Poľsku

Dňa 8. mája 2015 sa verejnosť dozvedela meno víťaznej stavby ocenenej Cenou Mies van der Roheho za rok 2015.  Stala sa ním Filharmónia v poľskom meste Szczecin od architektov Fabrizia Barozziho (1976 Taliansko) Alberta Veiga (1973, Španielsko). Cenu udeľuje každé dva roky Európska komisia spolu s nadáciou Miesa van der Rohe. Táto budova, ktorá sa zakrátko stala ikonou mesta Szczecin bola dokončená v minulom roku a jej výstavba trvala 3 roky. 

Nová Filharmónia sa nachádza v blízkosti historického centra mesta Szczecin, na mieste pôvodnej koncertnej haly, ktorá bola zničená počas druhej svetovej vojny. V budove sa nachádza koncertná sieň pre 1000 divákov, sála pre komornú hudbu pre 200 divákov, multifunkčný priestor na výstavy a konferencie a priestranný foyer, ktorý sa využíva aj na mnohé spoločenské a kultúrne aktivity. Sklené fasády osvetlené zvnútra umožňujú rôzne vnemy tejto ľahko pôsobiacej architektúry. Strohé riešenie exteriéru a jednoduchá kompozícia vnútorných priestorov kontrastujú s expresivitou hlavnej sály a koncertnej haly.

Hlavná sála je koncipovaná na základe princípu Fibonacciho postupnosti, fragmenty jej tvaru sa so vzdialenosťou od scény zväčšujú. To vytvára ornamentálny priestor s nádychom klasických proporcií a zdobnosť priestoru podčiarkujú aj povrchy potiahnuté zlatými plátmi.

Budova využíva prvky pasívnych budov. Hlavným znakom je dvojitá fasáda zahŕňajúca veľkú časť inštalácií, ktorá poskytuje dobrú akustickú izoláciu a prirodzené vetranie zabraňujúce prehriatiu. Osvetlenie celého objemu budovy zabezpečuje systém LED osvetlenia, ktorý má minimálnu spotrebu energie. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu