InformacieSKA.sk

Architektúra a svetlo sú nerozlučná dvojica

Martina Jakušová03.06.2015CE.ZA.ARPridať komentár
Architektúra a svetlo sú nerozlučná dvojica

Advertoriál

Medzi architektmi budov či interiérov, do ktorých spoločnosť Smart Light dodávala svetelné riešenia, sú mená, ktoré sa opakujú v zoznamoch autorov nominovaných diel súťaže CE∙ZA∙AR. Aj to vysvetľuje, prečo je spoločnosť Smart Light opäť jedným z hlavných partnerov tohtoročnej súťaže CE∙ZA∙AR 2015. S Ľubomírom Koreňom, konateľom a partnerom spoločnosti, sme sa pozhovárali o tom, aké sú súčasné trendy v osvetlení, ako prebieha návrh osvetlenia, aj o tom, prečo je dôležité mať pre pohodu navrhovania dobrý priestor, kávu či wi-fi. 

Minulý rok sme našim čitateľom už priniesli rozhovor s Vami, čo máte odvtedy nové?

Ľ. Koreň: V septembri minulého roku sme v Bratislave otvorili náš nový showroom. Aj keď zažívame dobu internetovú, zážitok z vnímania svietidla naživo sa nedá ničím nahradiť a to, že ho vieme poskytnúť, je našou konkurenčnou výhodou. Spoločnosť Smart Light je dnes na Slovensku exkluzívnym zástupcom viac než desiatich európskych výrobcov svietidiel, dizajnových aj technických. Okrem toho distribuujeme výrobky a riešenia aj prostredníctvom našich partnerov po Slovensku. To, čím sa môžeme pochváliť, sú hlavne komplexné služby.

Čo to pre architekta premýšľajúceho nad návrhom osvetlenia znamená?

Architekt alebo klient, ktorý k nám príde, dostáva komplexný servis. V sídle spoločnosti máme tím 11 ľudí, ktorí vedia splniť všetky požiadavky klienta - sú medzi nimi piati projektanti – konzultanti, aj technik, ktorý dlhé roky pôsobil na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU a venuje sa prepočtom intenzity osvetlenia. Títo všetci sú pripravení pridať ruku k dielu pre čo najlepší výsledok.  

Ing. Ľubomír Koreň

Ing. Ľubomír Koreň, konateľ Smart Light

Stáva sa, že architekt príde s konkrétnou predstavou a po konzultácii prehodnotí svoj návrh?

To sa stáva veľmi často. Náš showroom slúži predovšetkým na to, aby si architekti a klienti mohli pozrieť a doslova ohmatať jednotlivé produkty, no je tu priestor na vzájomnú konzultáciu. Práca s architektom má u nás dlhodobejší charakter. Architekt má svoju predstavu predovšetkým po vizuálnej a dizajnovej stránke a má určité cenové limity. My okrem toho vyhodnocujeme, či ide o vhodné riešenie aj po technickej stránke.

Čomu presnejšie sa z technického hľadiska pri konzultáciách zvyknete venovať?

Obchodné priestory alebo kancelárie majú normatívne presne určené hodnoty a náš technik robí svetelno-technické prepočty, či je osvetlenie navrhnuté správne. Pri obytných priestoroch je osvetlenie skôr subjektívnou záležitosťou - niekto má rád veľa svetla, niekto tlmenejšie osvetlenie. Za dvanásť rokov našej práce v tejto oblasti už vieme odhadnúť, či je navrhované riešenie z hľadiska požiadaviek klienta v poriadku a aké svetelné scény sú pre ktoré miestnosti optimálne. Samozrejme, nesmieme zabúdať, že sa venujeme aj exteriérovému osvetleniu. Dodávali sme kompletné riešenia viacerých polyfunkčných budov s výpočtami osvetlenia a vizualizáciami.

Denne komunikujete s klientmi a architektmi na Slovensku a poznáte ich preferencie, určite sledujete aj svetové trendy. Kam sa oblasť navrhovania osvetlenia uberá?

Koncom apríla sme sa boli pozrieť na výstave Euroluce v Miláne. Je zrejmé, že aj výrobcovia dekoratívnych svietidiel sú nútení kvôli tlakom Európskej únie držať krok s technickým osvetlením z hľadiska využitia LED technológií. Nové generácie svietidiel už nemajú klasické päticové žiarovky, ale integrované LED moduly. Teleso svietidla je dizajnérmi navrhované tak, že zároveň plní funkciu chladiča LED modulu. Takéto svietidlá môžu byť prekvapivo tenké alebo môžu mať neočakávaný tvar vďaka tomu, že pri nich netreba počítať s priestorom na päticu svetelného zdroja. Ľudia sa obávajú, ako takéto svietidlo servisovať, no tieto svetelné zdroje majú oveľa dlhšiu životnosť, než je morálna životnosť samotného svietidla. Smeruje to k riešeniam, pri ktorých si už ľudia doma nebudú musieť meniť žiarovky.

Ďalším benefitom LED je možnosť užívateľského nastavovania pomeru teplého a studeného svetla v jednom svetelnom zdroji pomocou diaľkového ovládania alebo cez aplikáciu v telefóne, tzv. biodynamika. Sú to síce drahšie riešenia, ale poskytujú nové možnosti, navyše, postupom času sa stávajú nové technológie stále lacnejšie a dostupnejšie. 

Stali sme sa teda svedkami konca klasických žiaroviek ?

Zatiaľ nie. V niektorých prípadoch sa stále prikláňam k využitiu klasickej žiarovky, je to však skôr pocitová záležitosť. Tiež sú v kurze tzv. retro žiarovky s väčšou bankou a výrazným wolfrámovým vláknom.

V ich neprospech ale hovorí krátka životnosť a energetická neefektívnosť. LED svetelné zdroje predstavujú 80-percentnú úsporu v porovnaní s klasickou žiarovkou a ak odhadneme, že svietenie sa v domácnosti môže podieľať takmer 20 percentami na spotrebe energie, nejde tu o zanedbateľný faktor.

Interiér Showroomu Smartlight, foto: Boris Németh

V minulom roku ste dokončili Váš showroom, ako sa Vám pri tomto type práce s klientmi osvedčil?

Náš showroom je najväčším showroomom dizajnových svietidiel na Slovensku. Od začiatku sme ho plánovali ako otvorený pracovný priestor pre architektov. Architekt, ktorý sem príde často aj s klientom, si tu má kde sadnúť, prehodnotiť návrh, konzultovať s našimi odborníkmi, môžu si pozrieť nainštalované svietidlá či iné dostupné riešenia v katalógoch. Majú tu k dispozícii wi-fi pripojenie, občerstvenie, napokon, často sa tu pri úpravách projektu zdržia aj pol dňa.

Časť tohto open-space sa môže mobilnou priečkou uzavrieť a využívať tak napríklad na prednášky pre študentov STU, ktorým tu pravidelne prezentujeme novinky v oblasti svetelnej techniky. Máme záujem spolupracovať s budúcimi architektmi a stavebnými inžiniermi už od ich štúdia na vysokej škole.

Myslíme, že sa nám tu podarilo vytvoriť príjemné pracovné prostredie nielen pre našich ľudí, ale aj pre architektov a klientov. Potešilo nás, keď nám pri otvorení showroomu dal poklonu majiteľ renomovanej firmy Vistosi, ktorá je najväčším talianskym výrobcom svietidiel z ručne ťahaného a fúkaného skla, že sa od Východnej Ázie až po Západnú Ameriku ešte nestretol s takouto jedinečnou prezentáciou svietidiel.

Celá budova je riešená ako inteligentný dom, a tak vieme klientom či architektom poskytnúť aj predstavu komplexného technického riešenia vybavenia budovy vrátane osvetlenia aj s inteligentným riadením. Súčasťou budovy je aj sklad, a tak niektoré produkty vieme dodať okamžite, ostatné vďaka našej dlhoročnej spolupráci s dodávateľmi v najkratšom možnom čase. 

Prečo ste sa rozhodli pre partnerstvo v súťaži CE∙ZA∙AR? Máte ohlasy aj z vášho partnerstva súťaže z minulého roka?

Súťaž CE∙ZA∙AR vnímame medzi viacerými súťažami prebiehajúcimi na Slovensku ako architektonického Oskara. Aj organizátor - Slovenská komora architektov - je pre nás zárukou serióznosti súťaže. Zaregistrovali sme viaceré ohlasy, aj to, že nás architekti vnímajú v spojitosti s CE∙ZA∙AR-om, čo nás teší. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu