InformacieSKA.sk

Skúsenosti s ochranou architektonického diela

Ján Bahna12.04.2015TémaPridať komentár
Skúsenosti s ochranou architektonického diela

Nie som asi dobrý typ na skúmanie definícií zákona - nie som legislatívec a už ani člen SKA. V prvom rade sa spolieham na etické vzťahy medzi architektmi.

Prvým krokom k úspechu je komunikácia s architektom, ktorý bol vybratý na projektovanie zmeny. Ak ten spolupracuje a obráti sa na vás, je úspech možný. Uvediem niekoľko konkrétnych prípadov. Práve v prípade Modrej gule na Suchom mýte v Bratislave som mal pocit, že bolo vhodné osloviť a nadviazať kontakt s vybraným projektantom Expoline a developerom a následne prípad medializovať. Prečo sa tak nestalo? Viacerí kamaráti boli pripravení medializáciu podporiť. Výsledkom je lacný prvoplánový objekt, ktorý nedosahuje úroveň pôvodnej architektúry, aj keď tá mala určité technologické a stavebné poruchy. Tie bolo možné bez problémov akceptovať a odstrániť s úpravami dispozícií pre byty.

Myslím, že v spoločnosti, kde väčšina významných architektov  pracuje pre novodobých oligarchov je nie možné presadiť ochranu architektonických diel ako záujem verejnosti.

Skúsim teraz uviesť niektoré moje konkrétne prípady s autorskou ochranou.

 

OD Ružinov, Bratislava

Investor sa rozhodol rekonštruovať a dostavať obchodný dom. Mal bezchybne vypracovanú autorskú zmluvu, čo konštatoval aj úrad komory v Prahe, takže sme mohli iba spolupracovať, ak sme chceli zachrániť naše dielo. Našťastie, s arch. Frantom z Prahy sme sa poznali a spolupracovali. Urobili sme PÚ a vybavovalo sa územné rozhodnutie. Medzitým začal mať investor problémy s financovaním, menil projekt a nakoniec nezohnal úver. Pokúšal sa angažovať iné ateliéry. Už v predstihu dal búrať stavbu a tá zostala v takomto stave doteraz. Nevie s nim nikto pohnúť. My sme, našťastie, boli za práce vyplatení bez ujmy na zdraví, ale teraz môžeme maximálne začať spor o poškodení nášho diela.

_________________________________________________________

 

VÚB banka, Bratislava

VÚB pri redizajne po privatizácii začala zásadne meniť interiéry pobočiek. Dôvodom bol nový corporate design spracovaný v zahraničí. Intervenovali sme u generálneho riaditeľa Spurného česko-amerického pôvodu, ktorý po arogantných začiatkoch zmiernil postoje. V centrále sme potom nové interiéry projektovali my, pôvodní autori. Keď sme urgovali ešte žilinskú pobočku, ktorá bola naším dielom s prof. Vilhanom, so smútkom nám oznámili, že pred dvomi týždňami ju demontovali. Nový interiér spracovali žilinskí architekti. Ich mená som publikoval a veľmi sa ospravedlňovali, že oni vykonávali iba príkaz. Vďaka týmto intervenciám sme zachránili banku v Čadci. Aj tu už architekti zo Žiliny menili prvé poschodie bez toho, že by nás ako autorov informovali.

_________________________________________________________

 

Slovenská sporiteľňa na Námestí SNP, Bratislava

Tu nový majiteľ Erste pri redizajne zatiaľ akceptoval náš interiér s bankovými pultami v bankovej hale. Ostatné pobočky menil podľa korporátneho dizajnu. Budúcnosť celého objektu nie je jasná. Banky už nepotrebujú toľko plôch. Prázdne najlepšie obchody a zaniknuté pasáže v parteri dokazujú, že niečo s mestským centrom nie je v poriadku.

_________________________________________________________

 

Vládny salónik na letisku v Bratislave

Interiér sa nachádza v starej budove letiska, ktorá by mala byť asanovaná. Letisko počíta s realizovaním nového prijímacieho salóniku. Na záchranu interiéru sa vytvorila skupina odborníkov okolo Slovenského centra dizajnu. Šťastnou okolnosťou bolo, že riaditeľom vládnej letky bol pán Píšťanský, ktorý mal pochopenie pre záchranu mimoriadneho interiéru. Preukázali sme jeho publikovanie v špičkových dizajnérskych časopisoch vo svete a v knihách. Táto aktivita záchrany našla porozumenie aj na Ministerstve kultúry SR a interiér je demontovaný a prevezený do Slovenského centra dizajnu, kde bude novo inštalovaný. Dôležitý tu bol ústretový prístup všetkých zainteresovaných a riaditeľa letky, ktorý našiel cestu, ako vyňať interiér z majetku. Tu sme sa presvedčili, že širokým záberom intervencií a hlavne pochopením investora je možné zachrániť autorské dielo.

_________________________________________________________

 

Dom odievania a Obchodný dom Dunaj

Od roku 1975 sme sa zaoberali dostavbami južného bloku Námestia SNP. Zachránili sme OD Dunaj pred zbúraním. Vyhrali sme v 1. a 2. súťaži na jeho dostavbu. Nakoniec sa ukázalo, že obchod bez budovania podzemných garáží tu nemá perspektívu a v prieluke sme realizovali ČSOB. Dom odievania − teraz OD Dunaj II − však zažíva recesiu a preto sa noví investori pokúšajú v jeho objektoch prevádzkovať iné aktivity. Súčasná spoločnosť požaduje v centre multifunkčné aktivity, preto sme schválili transformáciu časti budov pre kultúrno-spoločenské centrum Dunaj. Niektoré podlažia sa prenajímajú iným aktivitám. Parter oživila Gorila – nová forma kaviarne s kníhkupectvom. Pri komerčných stavbách je nie možné diktovať funkčné využitie.

Ján Miloslav Bahna

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu