InformacieSKA.sk

Salón drevostavieb 2015 v slovenských mestách

Martina Jakušová13.03.2015AktualityPridať komentár
Salón drevostavieb 2015 v slovenských mestách

Slovenská komora architektov prevzala spolu s Českou komorou architektov záštitu nad Salónom drevostavieb 2015. Ide o najväčšiu nesúťažnú prehliadku modernej architektúry z dreva na Slovensku a v Česku. Salón drevostavieb začal v tomto jubilejnom 10. ročníku sériou výstavných a prednáškových podujatí na Slovensku premiérou od 20. februára do 6. marca 2015 v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave. V rámci sprievodného odborného programu bratislavskej vernisáže výstavy Salón drevostavieb 2015 vystúpili s prednáškami a prezentáciami uznávaní architekti drevostavieb z Rakúska, Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska – Matthias Hein (A), Pavel Horák (CZ), Péter Gereben a Balázs Marián (HU), Jaroslav Pavle (SK), ako aj mladší tvorcovia ako Magdalena Zawada (PL) či Lukáš Blažek (CZ).

Spomedzi množstva prihlásených prác zostavili reprezentatívny výber zástupcovia organizátorov Salónu zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi Praha, ktorá iniciovala vznik dnes už prestížneho projektu v roku 2005. Salón drevostavieb 2015 predstavuje celkom štyridsaťpäť moderných drevostavieb navrhnutých českými a slovenskými architektmi a stavby hostí z Rakúska, Nórska a Slovinska realizovaných v uplynulom roku. Reinštalácie Salónu drevostavieb 2015 na Slovensku:

  • Bratislava, 25. - 28. 3. 2015 na veľtrhu CONECO 2015 v hale B2
  • Košice 22. 4. - 10. 5. 2015 v Slovenskom technickom múzeu. Vernisáž výstavy v Košiciach spojená s prednáškovou mozaikou pre architektov a projektantov sa uskutoční 21. 4. 2015 od 14:00 v priestoroch múzea.

„Na aktuálny Salón vyberáme vždy architektonicky, konštrukčne a dispozične zaujímavé drevostavby, ktoré boli dokončené na Slovensku a v Českej republike v poslednom období. Výstava má význam pre architektov, ktorým slúži na porovnanie s výsledkami kolegov a poskytuje možnosť zviditeľniť svoje realizácie, ako aj pre návštevníkov a potenciálnych záujemcov o drevostavbu, pre ktorých je prehliadka reprezentatívnym súborom súčasnej českej a slovenskej architektúry moderných drevostavieb. Stavanie z dreva má veľkú budúcnosť, pretože drevo je jedným z mála dorastajúcich, obnoviteľných stavebných materiálov. Na Slovensku, ktoré je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe, máme veľký, no nedostatočne využívaný potenciál v oblasti využívania dreva v staviteľstve aj vzhľadom na naše tradície a výrobné zázemie. Vo výučbe o modernom stavaní z dreva na technických či architektonických školách sme doslova zaspali dobu. Poslaním Salónu drevostavieb je preto nielen propagácia kvalitnej architektúry z dreva, ale aj prekonávanie nedôvery či predsudkov voči drevostavbám,“ vysvetľuje architektka Ľubica Fábri.

Hoci najväčšiu časť Salónu drevostavieb 2015 tvoria rodinné domy, medzi predstavenými stavbami nechýbajú aj zaujímavé realizácie penziónov a kempingu, škôlky a kaviarne, školiaceho strediska či trieda v prírode alebo exteriérová úprava záhrady s využitím dreva. Drevo je inšpiratívny, všestranne využiteľný konštrukčný materiál a vhodnosť drevostavieb na dosiahnutie nízkoenergetických či pasívnych štandardov. Na výstave sú zastúpené práce etablovaných ateliérov i mladších a začínajúcich tvorcov. K výstave vydali organizátori katalóg, v ktorom sú prezentované všetky stavby predstavené na Salóne drevostavieb 2015.

Organizátormi Salónu drevostavieb 2015 v Bratislave sú ARCHA matériO – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály Bratislava, Domesi Praha/Bratislava, Rakúske kultúrne fórum.

Zdroj, ilustračné foto: Rakúske kultúrne fórum Bratislava

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu