InformacieSKA.sk

Výkon povolania architekta

Andrej Alexy05.02.2015ÚvodníkPridať komentár
Výkon povolania architekta

Čo sa skrýva za týmto kostrbatým a ťažko vysloviteľným pojmom – výkon povolania architekta? Keď sme v redakčnej rade navrhli túto tému, ani sme netušili, aké široké je v skutočnosti spektrum činností architekta. Na akých postoch a aké funkcie architekti zastávajú a s akými problémami sa boria. Ako prvé sa podvedome vynorí predstava architekta tvorcu, architekta projektujúceho navrhujúceho domy a s tým  súvisiaci jeho výkon povolania (hrozný pojem – evokuje výkon trestu). Hneď na to blikne kontrolka: a čo urbanisti? Nesmieme na nich zabúdať – následky znevažovania tohto odboru v 90. rokoch minulého storočia sa odzrkadľujú na našich mestách dodnes. Zrušením útvarov hlavných architektov a  pripustením nekoncepčného rozvoja boli mnohým mestám zasadené ťažké údery a hlboké rany, z následkov ktorých sa  budú len ťažko spamätávať. A keď sme pri mestách, aj tu pôsobia architekti - úradníci (bez pejoratívneho podtónu), práve ich pozícia a zodpovednosť je často nedocenená. Ich vplyv na obraz mesta môže byť zásadný, ich činnosť či nečinnosť fatálna.  Často sú tieto posty obsadzované nearchitektami, pseudoodborníkmi, mnohokrát je ich činnosť suplovaná politikmi, ale to je už na iný článok. Nemôžeme a nechceme zabudnúť na architektov pôsobiacich na školách, vyučujúcich, skúšajúcich, prednášajúcich či vedecky pracujúcich. Azda najvýstižnejšie to zhrnula naša redaktorka Martina Jakušová v príspevku s provokatívnym názvom „Musí architekt kresliť?“ Týmto trefným článkom poukazuje práve na architektov, ktorý netvoria domy či urbanistické koncepty, ale to vonkoncom neznamená, že nie sú „tvoriví“. Ich prínos  je nepostrádateľný v mnohých oblastiach nášho života. Pod pojmom výkon povolania architekta sa skrýva široké spektrum náplní a činností. Čo všetko môže profesia architekta teda obsahovať?  

Romantické predstavy mnohých ľudí, a priznám sa, že počas štúdia aj moje, boli také, že architekt väčšinu času sedí za stolom a škicuje koncepty veľkolepých projektov. Farebnými fixkami či pastelkami obratne nahadzuje koncept nového divadla, hotelu či školy. Je to vlastne umelec, ktorý sa v tichu svojej pracovne venuje vznešenej pokojnej tvorivej práci, pri ktorej ho nikto neruší a hotové dielo potom posunie statikovi, technickým špecialistom, úradníkom a všetci sú nadšení... 

Je pravda, že viem o jednom architektovi, ktorý takto naozaj ešte relatívne nedávno tvoril, nebol to však nikto menej významný ako Oscar Niemeyer - brazílska národná ikona v pravom zmysle slova hýčkaná svojím národom. My všetci ostatní však také šťastie nemáme a pravdepodobne ani nikdy mať nebudeme, a preto sa musíme brodiť v každodennej realite s  výkonom povolania architekta, ktoré vo svojej podstate obsahuje všetko okrem času na tvorbu. Naháňame sa za zákazkami, formulujeme zmluvy, zostavujeme cenové ponuky, vypisujeme faktúry, objednávky, upomienky, preberacie protokoly, chodíme na stavby, presviedčame investorov, hádame sa s dodávateľmi, ponižujeme sa na úradoch, odpovedáme na maily, dvíhame telefóny, esemeskujeme, skypujeme, delegujeme, zvolávame koordinačné porady, koordinujeme neskoordinovatelných profesistov, zúčastňujeme sa na kontrolných dňoch, reklamačných konaniach... A keď to všetko prehrmí je častokrát už večer či hlboká noc. S pocitom výčitiek svedomia, že okrádame rodinu o prítomnosť manžela/manželky či rodiča, si sadáme za počítač alebo rysovací stôl a snažíme sa ešte rýchlo niečo naškicovať. To, na čo sa na Fakulte architektúry právom kladie najväčší doraz, architektonická tvorba, je v reálnom živote architekta len Popoluška. Krčiaca sa v kúte, nechcená, odstrkovaná macochou. Tá v podobe nezmyselnej byrokracie, nefunkčných zákonov, nekompetentných úradníkov či ignorantských dodávateľov  okráda architekta o čas a energiu, ktorú by mal venovať tvorbe. Všetko so všetkým súvisí a aj kvalita architektúry sa odvíja od kvality spoločnosti. Meniť zabehané praktiky a  vychodené chodníčky nie je nič jednoduché a ľahké, ale je to možné. Všetko sa odvíja od iniciatív jednotlivcov, ich schopnosti nadchnúť sa a motivovať ostatných. Inými slovami, postavenie architekta v spoločnosti je v našich rukách, v rukách všetkých architektov - či sú kresliaci, píšuci alebo prednášajúci.

Andrej Alexy

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu