InformacieSKA.sk

Téma: Musí architekt kresliť?

Martina Jakušová05.02.2015TémaPridať komentár
Téma: Musí architekt kresliť?

Tento provokatívny titulok článku sa nepýta, či má architekt pri navrhovaní architektonických diel škicovať. Skôr nás zaujíma, koho všetkého profesia architekta zahŕňa. Každý rok končí školy architektonického zamerania počet architektov, ktorý zjavne prevyšuje počet pozícií praktizujúceho – kresliaceho architekta. To však neznamená, že vzdelanie a myslenie architekta je vhodné len na navrhovanie architektúry, interiéru, krajiny či na územné plánovanie.

Schopnosť komplexného pohľadu na problém, myslenia v skratke, nadanie posúdiť a spracovať mnohé, často protichodné požiadavky do jedného zmysluplného a pritom krásneho celku, či už len prostá schopnosť komunikovať viacerými vyjadrovacími prostriedkami... To a mnoho iného sú predpoklady, ktoré architektov predurčujú aj na úplne iné, viac či menej súvisiace pozície. Často stáva, že nájdeme mnohých architektov v iných profesiách či postaveniach, než je bežná predstava o architektovi škicujúcom na duplex či klikajúcom polygóny. Sú tu tri roviny:

  • Aj samotný kresliaci a klikajúci architekt musí vedieť byť pre úspech jeho ateliéru dobrým manažérom, obchodníkom, ekonómom, komunikátorom, marketérom, PR špecialistom, dobrým prezentérom, lobistom a mnohým ďalším.
  • Medzi architektmi je mnoho tých, ktorí síce nepracujú v architektonických ateliéroch, ale pôsobia v profesiách súvisiacich s architektonickou praxou. Sú v štátnej správe, na útvaroch hlavného architekta, stavebných úradoch, v mestách či v samosprávach obcí, na pamiatkových úradoch, učia na školách, píšu o architektúre, venujú sa teórii či dejinám architektúry, robia časopisy, architektonické eventy, konferencie. Hlavne na margo tých na úvod spomínaných pozícií úradníkov si môžeme často vypočuť v radoch architektov nelichotivé poznámky. No ako sú dobrí a zlí praktizujúci architekti, tak poznáme úradníkov, ktorí si naozaj len odsedia svojich 7 a pol hodiny denne v kresle mechanicky vyrábajúc odpovede na doručené žiadosti, ale aj takých, ktorí nad vecami premýšľajú a chcú zlepšiť chod spoločnosti, či častokrát aj takí, ktorí v „podvýživených“ podmienkach verejnej správy realizujú veľké, niekedy pilotné projekty s uznaniahodným nasadením.
  • A ak by sme sa od predstavy kresliaceho/klikajúceho architekta chceli pozrieť ešte ďalej, často sa architekti ocitnú v úplne odlišných pozíciách, na ktoré ich okrem osobnostných charakteristík predurčuje aj už spomínané komplexné myslenie architekta. Nejeden architekt má hudobnú kapelu, nejeden sa cez organizovanie architektonických eventov dostal k príprave podujatí, ktoré sa rozšírili všeobecne na kultúru či iné oblasti, presahy medzi architektúrou, priemyselným dizajnom, módou, výtvarnou tvorbou, výstavníctvom sú úplne bežné. Medzi architektmi nájdeme dobrovoľníkov v kampusoch stavajúcich domy či školy v územiach postihnutých kalamitou, architektov stavajúcich rómsku osadu, nadšencov obnovujúcich pamiatky, PR manažérov, ktorí prešli od klientov z oblasti stavebníctva až k detským knižkám či gastronómii, či mysliteľov, ktorí sa rozhodli radšej pracovať na osobnostnom raste, než prispievať svojou prácou k rozvoju tejto podľa nich zle nasmerovanej formy spoločenského usporiadania. Takých všetkých som skutočne už stretla – a rada.

Možno sme v úvahách zabehli priďaleko, no ak hovoríme o architektúre v jej najširšej pôsobnosti - ako o procese skvalitňovania prostredia, vôbec nie sme vedľa. Architektúra už dávno nie sú budovy, ale aj všetko v nich a hlavne medzi nimi. Vývoj ukazuje, že pre skvalitnenie života (a o to predsa v architektúre ide) sa netreba venovať len „tvrdej architektúre“ vo význame tvorby fyzického prostredia, ale aj mäkkej architektúre vzťahov, súvislostí, tvorbe prostredia v zmysle umožnenia a podpory sociálnych, ekonomických interakcií vo všetkých mierkach – od tých najširších vzťahov až po najintímnejšiu a možno tú najdôležitejšiu mierku, ľudskú. Nie je náhoda, že sa pojem architektúra začal používať v mnohých ďalších oblastiach - napríklad pri popisovaní organizačnej štruktúry firmy či skladby webstránky.

Dobrý architekt si môže vyberať z množstva možností a môže byť úspešný v každej z nich. Preto ma vždy zamrzí, keď praktizujúci architekt s dešpektom povie o kolegovi, že sa zašíva na úrade alebo si kreslí len nejaké interiériky. Všetko sa dá robiť dobre a zle. Vážme si našu vlastnú prácu i prácu našich kolegov, nech pôsobíme v akejkoľvek z oblastí architektúry.

 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu