InformacieSKA.sk

Téma: Architektúra je hra svetla a tieňov

Jozef Koštial05.02.2015TémaPridať komentár
Téma: Architektúra je hra svetla a tieňov

Architekti boli vždy tvorcami nielen objektov, ale predovšetkým prostredia. Prinášali idey meniace zabehané spôsoby vnímania, posúvali hranice. Brali na seba bremeno zodpovednosti pri presadzovaní nových postupov. Môžeme sa snažiť priblížiť sa im. Občas sa sťažujeme na malú vážnosť profesie v spoločnosti, ale môžeme si za to sami. Je pohodlnejšie ustúpiť a tak v podstate prenechať zodpovednosť na iných. Ľahšie sa potom sťažuje, že to mohlo byť lepšie, keby... Záleží však len na nás samých, ako presvedčíme potenciálnych investorov, že sa oplatí najať architekta. Robíme pre ľudí a niekedy im musíme vysvetliť, že neplatia len za „papiere, ktoré vlastne v ani nepotrebujú - veď oni to už majú vymyslené a potrebujú to len nakresliť.“ Musím ale priznať, že ich je stále menej a spoliehajú sa na to, že architekt im to vymyslí lepšie.

Verím, že podstata úspešnej roboty je vo vytvorení partnerského vzťahu s investorom, v ktorom sa navzájom rešpektujeme a dôverujeme si. Snažíme sa tvoriť, dať to najlepšie zo seba, no po rokoch praxe sa ťažšie bránime rutine pri známych zadaniach, ktoré sa opakujú. Ide o to nestratiť chuť skúšať nové veci. Tvoríme v tichu a sústredení, zabúdajúc na čas.

A zistíme, že je ho stále menej, pretože okrem toho potrebujeme zariadiť kopec iných vecí súvisiacich s projektom. Stretnutia, vysvetľovania, varianty, príprava ponúk, zmluvy - a deň je taký krátky. Ešte zavolať, poslať podklady, dohodnúť profesie, overiť technické riešenie. Potom už všetko dokonale sedí – alebo aj nie. Zas sa vrátiť ku skoro hotovej robote, skontrolovať, overiť. Popri tom treba zabezpečovať ďalšie akcie...

Keď sa stretneme s kolegami, väčšinou sa posťažujeme – je to asi prirodzené. Nechcem tu spomínať veci, ktoré všetci poznáme – problémy s úradmi, termíny. Pokiaľ vám investor dôveruje, všetko sa dá prekonať a zvládnuť. Stretol som sa s veľmi príjemnými úradníkmi s pozitívnym prístupom, ale aj s takými, čo sa svojimi pripomienkami tak zamotali, že my sme im museli pomáhať z ich problémov, ktoré zbytočne vyrobili. Niekedy stačí len stretnutie a problém sa vyrieši, inokedy treba prekonať aj zjavné bazírovanie na zbytočnostiach.

Samostatnou kapitolou sú vzťahy s dodávateľmi. Vždy si treba nanovo vybudovať rešpekt. Začnú vás brať väčšinou až vtedy, keď vyriešite problém, s ktorým si nevedia poradiť. Vždy je to boj o peniaze. Práce naviac sa snažia presadiť kvôli tomu, že „to nebolo v projekte“. Po búrlivých stretnutiach sa to nejako utrasie, dohodne, ale pri takých tlakoch je náročné udržať dobrý vzťah s investorom.

Snažíme sa zakódovať myšlienku do hmoty v nádeji, že to pochopí aj niekto iný. Spomínam si na jedného robotníka na stavbe, ktorý ma prekvapil odborným výkladom a popísal mi svojimi slovami všetko, čo som chcel do tej konkrétnej architektúry vložiť. Akoby čítal knihu, ktorú som napísal. Každému by som prial zažiť aspoň raz tento pocit. 

Ing. arch. Jozef Koštial je autorizovaný architekt. Hovorí o sebe, že je praktik otvorený novým veciam vo výkone povolania a snaží sa stavebné prvky zjednodušiť na minimum, jednoduchou geometrickou formou dosiahnuť maximálny účinok, aby divák mohol intenzívne vnímať dôležité zložky diela. 

Ilustračné foto: Martina Jakušová

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu