InformacieSKA.sk

Škola – základ života

Tomáš Dehelán05.02.2015NázorPridať komentár
Škola – základ života

Pripraví škola architektov na všetky situácie, s ktorými sa praktizujúci architekt stretáva. V konečnom vyjadrení sa dá povedať - nie, nepripraví. Nie je to však negatívne konštatovanie, ale realita. Bolo by dobré čo najviac týchto situácií budúcim architektom objasniť.

Škola je ako ovocná záhrada. Ako do mladých stromov nám najskôr vštepili rôzne vedomosti, názory, zákony, pravidlá a keď sme sa po pár rokoch ocitli na inom mieste, bolo to len na našej šikovnosti, či v tom prostredí prežijeme a či budeme prinášať „ovocie“. To nik dopredu nevedel.

Po rokoch zisťujem, že menšia časť spolužiakov sa vyštudovanej profesii architekta venuje a väčšia nie. Už na škole sme si uvedomovali, na čo máme nadanie a čo by sme chceli robiť. Štúdium ma bavilo. Niekto mal rád technické predmety, niekto abstraktné, výtvarné, niekto mal rád dejiny architektúry a iný zase hľadal možnosti v budúcnosti architektúry. Základy sme v škole ale dostali všetci rovnaké.

Počas školy som mal možnosť pár rokov pôsobiť v architektonickom ateliéri. Bola to pre mňa škola života. Neraz som mal totiž viac povinností v ateliéri ako v škole. Prácu treba dokončiť načas, veci do školy sa predsa nejako doučíš až potom. Takéto som dostával rady. Domov som tak cestoval posledným dopravným spojom, často len prespať. Fíha, toľko práce? To je dobré, to ma uživí.

Obrat nastal až potom, keď som školu úspešne dokončil. Zrazu som si prácu nájsť nevedel. Keď sa prvá práca naskytla, musel som si vybaviť živnosť. Nikto nechcel zamestnať architekta na plný úväzok. Toto som sa na škole včas nedozvedel. Prvé súkromné aktivity mimo práce zamestnávateľa boli tiež veľké prekvapenie. Skoro žiadne projekty podľa svojho vkusu či moderných trendov načerpaných zo školy, ale len jednoduché a praktické stavby, ktoré bolo treba prispôsobiť rôznym požiadavkám, najčastejšie tým finančným. Tie menili všetko - rozsah diela, kompozíciu, materiály, farebnosť, kvalitu. Boli to rôzne jednoduché stavby, nadstavby, prístavby, prestavby, rekonštrukcie, garáže, ale aj novostavby rodinných domov. Školou života pre mňa boli situácie zahŕňajúce požiadavky stavebných úradov a komunikácia s nimi, zabezpečovanie potrebných podkladov pre budúci projekt – zákresy sietí či jestvujúcich stavieb, vybavovanie rôznych povolení, zladenie požiadaviek klientov s možnosťami rôznych profesií a iné.

Ako by sa tomuto dalo pomôcť? Predovšetkým menším počtom študentov na škole, individuálnejším prístupom k študentom. Pomôcť by mohli aj častejšie exkurzie na rôznych stavbách od začiatku výstavby až po realizáciu, povinná prax v ateliéroch každý rok, zavedenie predmetov simulujúcich reálnu komunikáciu medzi klientmi a stavebnými úradmi a riešenie vzniknutých situácií, prepojenie časti výučby a predmetov so školami, ktoré pripravujú budúcich inžinierov podieľajúcich sa na projektovaní stavieb (ako sú statici, projektanti TZB, dopravní inžinieri a pod.). Mám totiž pocit, že sme dosť individualizovaná profesia a nemôžeme sa „hrať na pieskovisku“ bez zdravej spolupráce s ostatnými profesiami a úradmi. Nečakané situácie totiž často prácu zbytočne spomaľujú a komplikujú ako klientom tak aj úradom.

Architekt, ktorý chce vo svojej profesii prežiť, musí mať z každej oblasti určité vedomosti a poznatky, aby sa vedel v priestore medzi klientom a stavebnými úradmi šikovne pohybovať aj úspešne pôsobiť. Musí vedieť okamžite riešiť situácie s klientom a s kolegami zúčastnenými na projekte, musí vedieť riešiť problémy pri projektovaní aj pri komunikácii s dotknutými úradmi. Musí vedieť proste dotiahnuť svoju prácu do úspešného konca - k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán.

Ing. arch. Tomáš Dehelán je autorizovaný architekt SKA, od roku 2006 pracuje ako projektant v bratislavskom ateliéri Atlas a.s., predtým pracoval v ateliéri statiky R-Centrum v Senci a v ateliéri AK Jančina s.r.o., Bratislava. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu