InformacieSKA.sk

Samo a sato. Zamyslenie pred valným zhromaždením

Martin Baloga06.02.2015NázorPridať komentár
Samo a sato. Zamyslenie pred valným zhromaždením

Blíži sa Valné zhromaždenie SKA a jej členov to, prirodzene, netrápi. Veď čo nás nepáli, nemusíme hasiť, veď sa to urobí samo. V tradičnom čase pred valným zhromaždením sa však otvárajú otázky o potrebe tejto inštitúcie  Otázky typu architekt verzus komorový architekt, alebo ako nám komora pomáha byť lepšími architektami, či prípadne nie je výhodnejšie bojovať každý sám za seba, sú častejšie. Vynárajú sa pochybnosti, prečo mám byť autorizovaným architektom so vzdelaním, skúškou, udelenou licenciou a zloženým sľubom, keď moju prácu posudzuje na úrade častokrát človek, ktorý nemá ani jedno zo spomenutého. Musí niekto „odobriť“ prácu či projekt? Udeľuje komora licencie bez toho, aby si dôkladne overila, komu tieto licencie dáva?

Je to skutočne tak? Je komora len panským huncútstvom? Alebo je problém kdesi inde? Mala by byť komora len bežným úradom, ktorý na základe splnených kritérií udeľuje licenciu projektovať stavby?  Teda bez samosprávneho orgánu?

Na Valnom zhromaždení SKA sa zúčastňuje 80 až 120 členov z celkového počtu okolo 1600, čo podľa údajov SKA predstavuje 5 až 7,5 % z celkového počtu členov SKA. Valné zhromaždenie volí členov predstavenstva a predsedu a prijíma uznesenia. Robí teda rozhodnutia, ktoré určujú, ako má komora fungovať a vyzerať.

My architekti ako slovenská inteligencia máme akýsi všeobecný problém sa stretnúť a na niečom sa dohodnúť. Chýba nám úcta a hrdosť k vlastnému stavu, k svojmu povolaniu? Možno má na tom skutočne podiel fakt, že sa síce hráme na sľuby a skúšky, ale v reálnej praxi naše slovo zaváži málo. Rozhodnú úradníci bez príslušného vzdelania alebo zastupiteľstvá a starostovia. A kto za to môže? Nie sme to my sami, pretože nevieme držať spolu - stretnúť sa a využiť možnosti samosprávy na vybudovanie komory, akú by sme chceli?

Asi by sme nad tým mali porozmýšľať, keď budeme uvažovať, prečo neísť na valné zhromaždenie alebo prečo určite nekandidovať do predstavenstva. Komora, to sme my všetci.

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu