InformacieSKA.sk

Konferencia reSITE 2015 sa venuje zdieľaným mestám

Martina Jakušová06.02.2015AktualityPridať komentár
Konferencia reSITE 2015 sa venuje zdieľaným mestám

V dňoch 18. a 19. júna 2015 sa bude v priestoroch Fórum Karlín v Prahe konať 4 . ročník konferencie reSITE.  Účastníci festivalu, ktorý sa tento rok bude venovať téme Zdieľané mesto, budú mať možnosť zoznámiť sa s myšlienkami známych urbanistov, politikov, inovátorov a finančníkov, prednášky budú sprevádzať workshopy, výstavy a diskusie, filmové projekcie a cyklojazdy. Zdieľané mesto môže byť účinným rešením akútnych problémov našej doby: nedostatku zdrojov, nedostatku priestoru a jeho nevhodného využitia či neschopnoti prebudiť záujem obyvateľov o veci verejné.

Organizátori festivalu reSITE pozvali do Prahy významných odborníkov, ktorí sa zaoberajú problematikou zdieľaného priestoru v meste. Je medzi nimi napríklad autor krajinárskeho riešenia úspešného parku High Line v New Yorku James Corner (Field Operations), americký urbanista a kritik architektúry Michael Sorkin, novinár, urbanista, zakladateľ The Fast Company a člen Svetového ekonomického fóra Greg Lindsay, komik a bývalý starosta Rejkjavíku Jon Gnarr alebo rakúska architektka Gabu Heindl, bojujúca proti diskriminácii vo verejnom priestore. Ich práca radikálne zlepšila kvalitu života v mestách, v ktorých pracujú.  

Najdôležitejšími témami konferencie a diskusií budú:

Zdieľané mesto. Zdieľaná ekonomika sa tieto dni javí ako znovuobjavená sila. Zdieľanie bývania, kancelárií alebo automobilov nám umožňuje efektívnejšie a ekonomickejšie využívať cenné zdroje, medzi ktoré patrí aj obmedzený mestský priestor. Súčasne však ponúka aj nové možnosti pre spoluprácu, posilňovanie súnáležitosti a tvorbu nových partnerstiev. Ústretovosť pre osobnú iniciatívu, otváranie dát a nové informačné technológie zahájili revolúciu v spôsobe, ako zdieľame naše myšlienky, ako vzájomne komunikujeme a jako zlaďujeme naše činnosti v priestore a čase, a to nielen v záujme vyššej odolnosti systému voči okamžitým hrozbám, ale predovšetkým v záujme vyššej kvality kažodenného života všetkých obyvateľov.

Otvorené dáta. Konferencia sa zameria na nové formy občianskych a mestských platforiem zdieľania, na sprístupňovanie verejných dát o meste v zájme lepše organizácie a prepojenia ľudí, na technologické nástroje, ktoré umožňujú zjednodušiť, sprístupniť a zefektívniť mestskú správu, zdieľať komunikačné, dátové i administratívne riešenia nielen v meste, ale aj medzi jednotlivými mestami. Na reSITE 2015 sa bude diskutovať o transparentnom využití technológií tak, aby z nich mohli mestá a ich obyvatelia spravodlivo a inovatívne profitovať ťažiť. Ako sa koncept zdieľania vzťahuje na tvorbu súčasného mesta a dnešného verejného priestoru? Relatívna novosť tohto prístupu spočíva v prepojení najnovších digitálnych technológií s dávnou praxou vzájemnej pomoci. Výsledkom je vytvorenie prepojenejšej, vzdelanejšej a produktívnejšej kultúry než kekydkoľvek predtým.

V jednotlivých bodoch programu sa budú rozoberať a diskutovať témy ako napríklad: súkromný development pre zdieľané mesto, stratégie na prilákanie mladých a talentovaných pracovníkov do miest, sociálna rovnosť vo verejnom priestore, komunikácia mesta s občanmi, utváranie sociálnych sietí a ich dopad na ekonomiku mesta.

Viac informácií nájdete na www.resite.cz.

Zdroj a foto: reSITE

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu