InformacieSKA.sk

Architekt verzus komorový architekt

Ing. arch. M. Hanula05.02.2015NázorPridať komentár
Architekt verzus komorový architekt

Našu alma mater  - Fakultu architektúry STU v Bratislave - som skončil pred desiatkami rokov. Nie som v žiadnej komore či v spolku. Architektúru milujem a živím sa ňou. Najskôr to bolo poslanie, neskor sa to zmenilo na zamestnanie, z ktorého treba uživiť rodinu.

Aktuálne je to boj o prežitie. Treba vidieť aj za hranice Bratislavy. Tu nie sú veľké ateliéry ani veľké roboty, tu robí každý sám za seba. Väčšinu práce tvoria jednoduché stavby do 300 m2. A tu je ten problém - zistíte, že na to okrúhlu pečiatku nepotrebujete. Autobusové zástavky, oddychové zóny, obecné námestia, rodinné domy nerobia architekti, vyhrávajú to statici, vodári, projektanti dopravy, dokonca požiarnici - všetci, čo vedia kresliť na počítači a majú živnostenskú pečiatku. Potom sa divíme, kam tá naša architektúra smeruje.

Zabúdame, že vychovávať verejnosť musíme od najmenších zákaziek. Nestačí prezentovať len tie veľké (tie sú pre ľudí nedosiahnuteľné), treba sa upriamiť na tie malé. Prečo elektriku môže kresliť iba elektrikár, vodu vodár, ale projektovať môže každý? Kde je ochrana architektov, aby len oni boli tí praví - jediní, čo majú nárok navrhovať architektúru? Mám veľa kolegov, čo v komore sú, a aj takých, čo v komore nie sú a ani sa nechystajú do nej vstúpiť. Nevidím v tom rozdiel. A odporúčania komory nezúčastniť sa súťaží? Ak sa nezúčastnia architekti, zúčastnia sa všetci ostaní, ktorí môžu, majú živnosť a chcú prežiť. Ako zažalujete projektanta PO z dopravnej fakulty, že Vám prebral zákazku? Vylúčite ho z komory? Kým sa nevyrieši legislatíva v projektovaní jednoduchých stavieb, nevidím dôvod vstúpiť do SKA. Budem rád, ak ma kolegovia presvedčia o opaku.

Ilustračné foto: Martina Jakušová

 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu