InformacieSKA.sk

Téma: Myšlienkové skice o verejnom obstarávaní

Robert Kráľ15.11.2014TémaPridať komentár
Téma: Myšlienkové skice o verejnom obstarávaní

Ing. arch. Robert Kráľ

Moje skúsenosti

Verejné obstarávanie je podivný proces, ktorý je sofistikovane obchádzaný a realizovaný najmä lobistami naviazanými na vysoké politické kruhy. Dá sa proti tomu bojovať? Väčšinou v súťažiach ide o cenu. Prečo? Lebo to zjednodušuje proces, súťaž nie je ďalej spochybňovaná. Agentúry pôsobiace vo verejnom obstarávaní robia tento proces neprehľadným a neosobným. Podľa mojich skúseností vždy ide o peniaze a nikdy nie o nápad či niečo pekné (nech žijú výnimky). Žijem v malom meste, predať tu architektúru je problém, pretože každý nárok na nápad, inakosť či kvalitu materiálov je len prekážkou. Nie je záujem o nápady. Je to pragmatické, že? 

Ako to riešiť

Treba začať výchovou a počkať tak 100 rokov. Skúste si položiť otázku, kedy bola na našom území architektúra naposledy intenzívne previazaná s umením?Musíme, trpezlivo kvapkať ako voda v jaskyni. Ale asi by sme mali kvapkať všetci... Chýba nám kolegialita a súdržnosť stavu. V projektovom procese nás spochybňujú tí, čo by mali byť našimi najbližšími partnermi - inžinieri „stavbári“.

No a ešte sa musíme popasovať s ďalším problémom - skláňame chrbty. Nuž čo, veď sa tým mimochodom živíme my aj naše rodiny.

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu