InformacieSKA.sk

Téma: Historky zo zákulisia verejného obstarávania

Martina Jakušová15.11.2014TémaPridať komentár
Téma: Historky zo zákulisia verejného obstarávania

Ing. arch. Martina Jakušová

Kolegovia architekti v tomto čísle venovanom téme verejného obstarávania v oblasti architektúry a územného plánovania popísali množstvo skúseností, myšlienok a návrhov na zlepšenie. Ja však začnem s odľahčením a v širších súvislostiach - pozriem sa na bežné parktiky vo verejnom obstarávaní aj v iných oblastiach. Aj keď, samozrejme, všetko so všetkým súvisí a podobné nešváry vidíme aj v pri obstarávaní architektonických služieb. 

Šetriť treba za každú cenu - nech to stojí, čo to stojí. Téma verejného obstarávania je už štandardne studnicou príhod, ktoré s prehľadom konkurujú scénkam z Hlavy XXII. Príčiny absurdností, ktoré nám život pri šetrení podľa niekedy až dogmaticky prijímaných procesov verejného obstarávania prináša, stoja za povšimnutie - niekedy je za nimi len rigidné dodržiavanie pravidiel bez ohľadu na to, či vedú k šetreniu, ale niekedy je, žiaľ, za tým snaha privyrobiť si celkom (ne)slušné peniaze. Pobavenie z tejto tvorivej témy nám však kazí to najpodstatnejšie - vynachádzavé procesy verejného obstarávania ukrajujú z našich vlastných peňazí. 

Predstavme si teraz fiktívnu osobu, ktorá nás prevedie zákutiami podivuhodností verejného obstarávania v praxi: známu nášho známeho, stredne angažovanú úradníčku Betku pôsobiacu vo verejnej sfére. Snaží sa v podmienkach priemerne rigidného úradu realizovať s poslednými zvyškami zdravého sedliackeho rozumu zmysluplné aktivity. Dlho pracovala v súkromnej sfére, a keďže každé vynaložené podnikateľské euro je vždy akosi drahšie, než rovnaký nikomu nepatriaci dukát zo štátnej či mestskej kasy, obstarávanie so zámerom šetriť výdavky má Betka viac-menej v krvi - napokon, nejeden tender má už za sebou. S akými modelovými situáciami sa môže vo verejnej sfére pri procesoch verejného obstarávania stretnúť?

Našli ste dodávateľa za polovicu? Musíte využiť drahšieho

Keď potrebuje Betka obstarať povedzme tlač výkresov, začne gúgliť, telefonovať či napíše pár mailov repro firmám so špecifikáciou prác a výzvou na nacenenie ponuky. Vyberie najnižšiu, preistotu si overí serióznosť partnera, a spokojná sama so sebou chce zadať zákazku najlepšiemu z najlacnejších. Lenže pozor! Niekde na inom oddelení ktosi údajne už vysúťažil dodávateľa na podobné služby, a tak je povinná využiť jeho služby. Lenže je dvojnásobne drahší oproti tým, z ktorých ona vyberala. Betka má na svoju úlohu určený obmedzený rozpočet, a tak keď musí dať dvojnásobnú cenu za služby, začína uvažovať nad tým, či dá vytlačiť len polovicu výkresov - z každého párneho pravú stranu a z každého nepárneho ľavú a zvyšné polovice nechá biele. Alebo vytlačí len materiály s párnym číslom, ale aspoň budú celé? Alebo ich vytlačí všetky, no neostane na prenájom priestoru, kde mali byť vystavené, a tak ostanú v štóse otočené lícom o stenu v kancelárii?

Toto však nie je celá pointa, tá v tejto príhode ďalej graduje. Kým si Betka lámala hlavu touto neriešiteľnou situáciou, zvoní telefón. Verejný obstarávateľ.

"Pani Betka, pozrel som si tie Vaše prieskumy trhu, veď tu nie je žiaden problém - vyšiel Vám víťazný dodávateľ ten istý, ako vyšiel pred časom aj nám. Jediný rozdiel je v tom, že mu musíte platiť sadzby, ktoré uvádzal vo svojej ponuke, keď sme ho súťažili."

To, čo Betkin kolega víťazoslávne podal ako bezstarostné riešenie, znamená jediné - ten istý dodávateľ, ktorý dodáva na voľnom trhu svoje služby na bežnú cenu, dodáva verejnému obstarávateľovi tú istú službu za takmer dvojnásobok. A tak napríklad niektoré organizácie platené z verejných zdrojov veselo telefonujú so sekundovou tarifikáciou s plnou sadzbou v silnej prevádzke, nemajú žiadnu zľavu na hovory medzi svojimi číslami, každé dva roky nakupujú nepotrebné nové telefóny, pričom paušálne mesačné poplatky sa rapídne navyšujú za každý kilobajt prenesených dát či každú sekundu nad limit. U toho istého operátora má Betka výhodnejší paušál a pritom nie je tajomstvom, že veľký klient by mohol vyboxovať onakvejšie obchodné podmienky.

"Panyčka zlatá, šak cenu navýšte a rozdiel si podelíme"

Kým niektoré Betkine príhody sú zahalené rúškom dôvtipu šikovných verejných obstarávateľov a niekedy aj mazaných dodávateľov, úplne napriamo jej to vysvetlil sťahovák, keď obstarávala presťahovanie jednej organizácie. Usúdila, že lacnejší sťahováci nevysedávajú na mailoch, a tak sa rozhodla zavolať.

- "Dobrý deň, tu je Betka C., rada by som sa opýtala, koľko by stálo presťahovať toľko takých a takých skíň toľko a toľko kilometrov."

- "Dobrý den, panyčka zlatá," ozvalo sa veselou západniarčinou, v ktorej neexistujú mäkčene, "šak čo já vím, za tých 300 evry by sme Vám to dáko zebrali.

- "A môžete faktúrovať?"

- "Jáááj, to bude na papír? To bude vác," zvážnel hlas na druhom konci, kým si Betka lámala hlavu, či ide o dialekt Žochára alebo Trogára.

- "Musí to byť na papiere, my sme verejná správa," objasnila mu.

Nastala menšia odmlka.

- "No šak v tom prípade sa dohonnime teda takto: dajme to za 500 a rozdiel si dáko šábneme."

Teraz nastala dlhšia odmlka na strane Betky, až sa chlapík spamätal a preventívne zavesil.

Tento človek zjavne nebol v takejto situácii prvýkrát a ani zjavne túto formulku nevymyslel špeciálne kvôli Betke. Bolo mu úplne samozrejmé, že vo verejnej sfére je štandardom nešetriť, skôr naopak, hľadá sa spôsob, ako cenu z verejného mešca čo najviac navýšiť tak, aby sa z neho ušlo niečo navyše nielen pre dodávateľa, ale aj obstarávateľa.

Potrebujete experta na posudok? Vyberte si najlacnejšieho

Ako sme v predchádzajúcich príkladoch videli, pri niektorých tovaroch a množstevne vyjadriteľných službách sa až tak akútne nešetrí, no keď ide o duševné dielo, všetci verejní obstarávatelia a kontrolóri majú v šetrení za jednotkovú cenu jasno. Potrebuje Betka porotcu architektonickej súťaže, autora expertízy či odborného textu k veľmi špecifickej téme? Podľa niektorých expertov verejného obstarávania by si ho mala obstarať na základe najnižšej ceny. Betka začína šípiť, že slovo "obstarávanie" vo verejnej sfére neznamená zadovážiť si, získať, ale vyrobiť si starosti. Jeden kontrolór ju raz naháňal za to, že nemala tri cenové ponuky na vypracovanie odborného textu. Predstavte si, že sa Vám podarí získať uznávaného zahraničného experta na vyjadrenie sa k veľmi špecifickej téme a zaplatíte mu symbolickú cenu, ktorá mu ledva pokryje elektrinu jeho notebooku počas vypracovávania tejto úlohy. Horlivý kontrolór však šípi spreneveru - čo ak by sa našiel čo i len jeden pisálek, ktorý by miesto 10 eur na normostranu napísal za to isté množstvo textu za 8? Za rovnakú výslednú sumu 100 eur mohol mať náš štát oveľa viac znakov textu!!! (Aj teraz som svojvoľne vyhodila pár výkričníkov nazvyš, svedomie mám však čisté, za tie dva výkričníky naviac si nenechám zaplatiť.)

Chcete verejnú zákazku? Dodajte okrem svojej cenovej ponuky aj dve ďalšie

Betka hľadá dodávateľa jazykového prekladu. Zavolá do prvej prekladateľskej agentúry zo zoznamu tých, ktoré chce osloviť. Priateľská vedúca obchodného úseku v tom vie chodiť: "Samozrejme, donesieme Vám cenovú ponuku osobne. A aj tie dve ďalšie, ktoré k tomu budete potrebovať, aby ste už nemuseli oslovovať ďalších."

Samozrejme, dá sa predpokladať, že obe ponuky budú vyššie a tak by mala zákazku získať práve tá agentúra, ktorá tak ochotne verejnému obstarávateľovi dodala chýbajúce prieskumy trhu. Kto by odolal? Vidíte, a vraj sú procesy verejného obstarávania zdĺhavé. Nie je tajomstvom, že zákrutami verejného obstarávania sa často potĺkajú ekonomicky prepojené trojice firiem, ktoré dodávajú všetky potrebné tri cenové ponuky spolu. Nehovoriac o tom, že si vďaka tomu, že sa porovnávania cenových ponúk zúčastnia len oni, vedia cenu vedia krásne navýšiť a o rozdiel víťaznej ceny v porovnaní s bežnou trhovou cenou sa podelia.

Tieto príklady sú len kvapky v mori. Nie je nezvyčajné počuť architekta, ako povie, že verejné zákazky ani nechce robiť – ani sa o ne uchádzať. Mnoho súťaží návrhov skončí bez úspechu. V prípade, že ide o zákazku financovanú z európskych peňazí, napokon hrozí pre nekvalitu aj to, že sa projekt neprefinancuje a tak ostane finančný záväzok na pleciach verejného obstarávateľa – mesta či obce. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu