InformacieSKA.sk

Trinásty ročník súťaže CE∙ZA∙AR príjemne prekvapil

Imrich Pleidel09.10.2014ÚvodníkPridať komentár
Trinásty ročník súťaže CE∙ZA∙AR príjemne prekvapil
 
Vážení čitatelia, milí architekti,
 
zlomyseľník by možno riekol: Čas jesenný, padajú listy… aj architektonické ceny. Popri iných, z ktorých každá má svoje vlastné špecifiká a zameranie, si už určitú tradíciu vybudovala aj Cena za architektúru Slovenskej komory architektov CE∙ZA∙AR, ktorou sa oceňuje mimoriadny profesionálny výkon - architektonické dielo člena alebo členov SKA. Počas dvanástich predchádzajúcich ročníkov prešiel CE∙ZA∙AR vývojom a rôznymi podobami, podstatné však je, že sa jeho renomé postupne zvyšovalo. Samozrejme, predovšetkým vďaka obsahu, prihláseným dielam, ale aj kvalitou celkovej jeho prezentácie pred občianskou aj odbornou verejnosťou. 
Ostatné ročníky sa už udomácnili v televíznych prenosoch, v ktorých však architektúra i jej tvorcovia boli prezentovaní spolu s viac-či menej kvalitnou žánrovou zábavou v záujme zaujatia diváka a tým i zabezpečenia sledovanosti. Nie však pre každého bol mix v podstate nesúvisiacich ingrediencií rovnako stráviteľný.
Myšlienka zmeny pomeru oboch zložiek v prospech architektúry a architektov tu rezonovala už dávnejšie. Ale až v tomto ročníku sa nám ju podarilo dostať do reálnej podoby. Boli za tým hodiny rozhovorov a rokovaní s realizačným tímom pána Petra Nuňéza, ktorý dokázal pretlmočiť našu na pohľad jednoduchú myšlienku do, dovolím si už povedať, jedinečnej podoby programu výsostne o architektúre a architektoch.
Toto je však napokon len o odkomunikovaní posolstva o súčasnej slovenskej architektúre. Mohlo by byť sebalepšie, keby mu chýbalo to najdôležitejšie, a tým sú kvalitné diela. Aj v tomto však súčasný ročník viac ako príjemne prekvapil. Nielen rekordným počtom 101 prihlásených diel v 6 kategóriách, ale aj ich originalitou, kvalitnými riešeniami s rešpektovaním či priamym zapojením priestorového historického kontextu, ekologického a triezvo ekonomického uvažovania. Za mimoriadne prínosnú a sympatickú možno považovať aj zdravú generačnú konfrontáciu a zároveň medzigeneračnú spoluprácu.
Preto mám i osobne pocit, že sme sa pohli správnym smerom a na výsledkoch tohto ročníka môžeme budovať novú tradíciu súťaže CE∙ZA∙AR.
 
Ostáva mi už len poďakovať všetkým, ktorí prihlásili svoje diela do súťaže, a poblahoželať nominovaním a laureátom k výnimočnému úspechu.Zároveň mi dovoľte poďakovať všetkým partnerom a podporovateľom nášho podujatia a celému realizačnému tímu na strane LOCO AGENCY, ako aj zo strany úradu SKA na čele s pani Ing. Oľgou Mihálikovou.
 
Imrich Pleidel
predseda Slovenskej komory architektov

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu