InformacieSKA.sk

Rodinné domy: Rodinný dom IST v Čunove

Broňa Tarnócy09.10.2014CE.ZA.ARPridať komentár
Rodinné domy: Rodinný dom IST v Čunove

V snáď najnáročnejšej kategórii Rodinné domy sa v tomto ročníku súťaže presadili  Peter Jurkovič, Lukáš Kordík a Štefan Polakovič s rodinným domom IST v Čunove. V ľudovej architektúre sú zakódované vekom overené princípy, ktoré sú stále aktuálne, špeciálne v kontexte potreby zmenšovať našu ekologickú stopu. Ľudová architektúra je charakteristická svojím prispôsobením sa prostrediu. Nikdy nebojovala s prírodou, ale stala sa jej súčasťou. Architekti sa obzreli späť a navrhli domček, ktorý je rurálny i moderný zároveň. Jednoduchý, priestorovo aj technologicky úsporný dom nadväzuje na historické korene slovenskej ľudovej architektúry. Vzniká urbánno–rurálny hybrid, ktorý kombinuje prvky vidieckeho staviteľstva so súčasnými priestorovými a estetickými trendmi mestského bývania.

„Dá sa recyklovať typológia, tvaroslovie či dekor slovenskej ľudovej architektúry?“

Peter Jurkovič

„Projektovanie rodinného domu je oveľa viac než iné architektonické projekty vecou pochopenia klientových očakávaní a jeho spôsobu života. Najmä vtedy, keď projektujete svoj vlastný dom, je ťažké definovať, čo v skutočnosti od svojho nového domova potrebujete alebo očakávate. V tejto súvislosti bol vo všetkých nominovaných dielach, hoci vznikli v rôznych kontextoch a vyznačujú sa rôznou typológiou, kladený dôraz na projekt takého rodinného domu, ktorého architektúra môže priniesť efektívnosť, atmosféru alebo poéziu. Spomedzi rozmanitých typológií a kontextov chcela porota vyzdvihnúť spôsob, ako sa architektúra dokáže popasovať nielen so želaniami klientov, ale aj s kontextom... 
Najviac ma zaujal Rodinný dom IST, ktorý dokázal zlúčiť všetky menované aspekty. Architektovi sa podarilo vytvoriť vskutku pôsobivú atmosféru aj napriek nízkemu rozpočtu a malému priestoru. Zameranie na detail, materiály a rozloha vyvolávajú spomienku na dom, v ktorom majiteľ strávil detstvo, a zaháňajú monotónnosť predmestského prostredia,“ vysvetľuje francúzsky architekt Yan Roche uvažovanie poroty, ktorá sa rozhodla udeliť cenu v silnej konkurencii práve tomuto domu. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu