InformacieSKA.sk

Cenu verejnosti získal Cyklomost slobody

Broňa Tarnócy09.10.2014CE.ZA.ARPridať komentár
Cenu verejnosti získal Cyklomost slobody

Okrem šiestich oficiálnych víťazov bola udelená aj Cena verejnosti, ktorú na základe internetového hlasovania na webstránke Hospodárskych novín získal Cyklomost slobody, Schlosshof – MČ Bratislava Devínska Nová Ves, Bratislava autora Milana Beláčka (spolupráca: Zoltán Agócz, Ľuboš Rojko, spolupráca na 3D vizualizácii: Igor Ščipák). Do hlasovania, ktoré prebiehalo na portáli Hospodárskych novín, sa zapojilo 55-tisíc ľudí a Cyklomost slobody získal presvedčivých 18 347 hlasov. 

Hlavným zámerom bolo obnoviť historickú cestu, ktorá spájala Schlosshof na rakúskej strane a Devínsku Novú Ves na slovenskej strane až do roku 1945. Architektonické riešenie je výsledkom hľadania efektívneho tvaru, bio-dizajnu a symetrickej úspornej konštrukcie s veľkým rozponom nad riekou 120 m a malým rozponom oceľovej konštrukcie nad inundáciou. Umiestnenie stavby určuje genius loci. Tvar hľadá vnútornú pevnosť geometrickej štruktúry. Minimalistické tvary a harmónia geometrie mosta s jeho akcentom nad riekou sa nachádzajú vo vzácnom prírodnom rámci. Most ponúka promenádu vedenú v úrovni korún stromov lužného lesa, ktorého charakter sa dynamicky mení podľa ročných období . Zrealizovať  lávku  pre peších a cyklistov pri dodržaní slovenských a rakúskych predpisov v chránenom území NATURA 2000, v inundačnom území, ponad hraničný, neregulovaný tok rieky Moravy, na mieste pôvodného barokového mosta určite nebolo jednoduché. No architektom sa podarilo zaujímavým spôsobom spojiť Bratislavu a rakúsky  Schlosshof – najväčší zámocký areál rakúsko-uhorskej monarchie.

 

„Architektonické riešenie je výsledkom hľadania efektívneho tvaru, bio-dizajnu a symetrickej úspornej konštrukcie s veľkým rozponom nad riekou a malým rozponom nad inundáciou.“

Milan Beláček

 

"Cyklomost slobody, projekt spájajúci dve krajiny na území národného parku, ukazuje, ako citlivým spôsobom integrovať do prírodného prostredia masívnu štruktúru," hovorí k najobľúbenejšej stavbe súťaže vybratej verejnosťou porotkyňa, rakúska architektka Marlies Breuss. 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu