InformacieSKA.sk

Smart Light partnerom CE∙ZA∙AR 2014: Keď sa chce, tak sa dá

Broňa Tarnócy15.09.2014CE.ZA.ARPridať komentár
Smart Light partnerom CE∙ZA∙AR 2014: Keď sa chce, tak sa dá

Adveroriál, text: Broňa Tarnócy

Jedným z hlavných partnerov tohtoročnej Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2014 je i spoločnosť Smart Light. Ich príbeh inšpiruje: z doslova garážovej firmy sa počas desiatich rokov vypracovali na svetelné štúdio plné kvalitného dizajnu, služieb i zodpovedného prístupu k architektom. „Veríme, že profesionálna práca s architektmi vedie k spokojnosti klienta. Práca s architektmi nás inšpiruje, posúva ďalej,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti Branislav Moško, prečo je CE∙ZA∙AR 2014 prvý event, ktorý sa rozhodli podporiť. „A s veľkou radosťou,“ dodáva Karol Vrbatovič, spolumajiteľ spoločnosti Smart Light.

Vaša spoločnosť má za sebou viac ako 10 000 realizácií. Za 10 rokov ste sa z „garážového“ štúdia vypracovali na lídra v tejto oblasti. V čom spočíva tajomstvo vášho úspechu?

B. Moško: Niekedy aj v 24-hodinovom dni J. Teraz vážne. Kladieme dôraz na osobný prístup k zákazníkovi, či už je to architekt alebo koncový klient; zanietenosť a nadchnutie pre neštandardné riešenia, ktoré konzultujeme priamo s nimi. Ešte sa nám nestalo, že by k nám prišiel architekt s nejakým hlavolamom, ktorý by sme nevyriešili.

Spolupracujete s množstvom známych architektonických ateliérov. Čo vás na tejto spolupráci najviac inšpiruje?

B. Moško: Architekti sú úžasní v tom, že sa vždy všetko snažia vyriešiť k zdarnému koncu. A ich snaha a nadšenie inšpiruje aj nás. Určite poznáte to známe: keď sa chce, tak sa dá. Za tým si stojíme.

K. Vrbatovič: Je veľmi vzrušujúce vidieť, ako vzniká projekt, ako sa formuje. Ak skončí realizácia tak, že zákazník je spokojný, je to ten správny hnací motor a obrovská motivácia do ďalšieho projektu.

Ako vnímate súčasnú architektonickú scénu?

B. Moško: Pozitívne. Určite sa to za posledných 10 rokov potiahlo k lepšiemu, kvalitnejšiemu. Koniec koncov, svedčí o tom i rekordný počet prihlásených diel na CE∙ZA∙AR 2014. Ľudia sa začínajú o prostredie, v ktorom sa dennodenne pohybujú, či už doma alebo v práci, viac zaujímať. Akoby začali architektom viac dôverovať. A to je podstatné. Architekt si dôveru zaslúži, právom mu patrí.

K. Vrbatovič: V rámci nášho prostredia je najdôležitejšie vytvoriť fungujúci a profesionálny vzťah medzi architektom, majiteľom showroomu a klientom. Toto tu zatiaľ veľmi nefunguje. Architekt by mal byť dobre ohodnotený, finančne i morálne; v konečnom dôsledku všetci by mali z tohto niekedy ťažkého boja vyviaznuť spokojne, len klient by mal byť najspokojnejší.

Corbusier povedal: „Architektúra je vedomá, správna a veľkolepá hra objemov vo svetle. Tiene a svetlo vyvolávajú formy.“ Ako vy vnímate úlohu osvetlenia v priestore?

B. Moško: Hviezdy nevytvárajú svetlo, svetlo vytvára hviezdy, ktoré potom obdivujeme. Osvetlenie je neoddeliteľnou súčasťou žitia, tým pádom aj priestoru, v ktorom žijeme.

K. Vrbatovič: Svetlo v priestore je o tom, ako ho človek vníma, akú emóciu vytvára, aký poskytuje zážitok, a to v kladnom i zápornom ponímaní. Niekedy je možné dobrú architektúru osvetlením pokaziť a naopak. Ideálne je, keď sa architektúra a svetlo snúbia dokopy a spolu vytvárajú tú správnu formu, v ktorej sa človek cíti dobre.

Realizujete byty a rodinné domy, komerčné, obchodné a kancelárske priestory či reštaurácie a bary. K vašej silnej stránke patria i atypické realizácie a realizácia exteriéru. V čom sa cítite ako doma?

B. Moško: Keďže sme vo firme šiesti projektanti, každý inklinuje k inej oblasti osvetlenia. Spolu vytvárame silný tím, ktorý nemá slabé stránky.

K. Vrbatovič: Vypichnutie len jednej oblasti je veľmi ťažké. Každá realizácia má svoje pre a proti. Z každej spomenutej oblasti máme za sebou veľké množstvo realizácií a získali sme množstvo skúseností pre ďalšie projekty. 

Klientom poskytujete komplexné služby v oblasti svetelnej techniky – počnúc špecifikáciou prvotných požiadaviek, výberom technicky, dizajnovo i finančne vhodného riešenia až po kompletnú dodávku svietidiel, potrebného príslušenstva a zabezpečenia kvalifikovanej montáže. Nájdeme pod vašou strechou naozaj všetko?

B. Moško: Myslím si, že sa ešte nenašiel zákazník, ktorý od nás odchádzal vyložene nespokojný. V prípade, že sme mu nevedeli ponúknuť adekvátne riešenie jeho požiadavky, aspoň sme ho nasmerovali tam, kde mu ponúknu ideálne riešenie.

K. Vrbatovič: Určite áno. Vďaka novým LED technológiám dnes svetelná technika prechádza veľkou zmenou. Aj preto je dôležité spolupracovať na projektoch s firmou, ktorá sleduje vývoj a vie poradiť najlepšie riešenie.

Spolupracujete nielen s architektmi, ale venujete sa aj študentom...

B. Moško: Pôsobíme ako konzultanti pri diplomových prácach študentov FA STU, odbor svetelná technika. Tu spolupracujeme s architektom M. C. Hronským. Študentom ponúkame na workshopoch priamy dotyk s realitou v ich odbore, majú možnosť dotknúť sa technologických noviniek v oblasti svetelných zdrojov, riadiacich systémov, prípadne sa podieľať na vývoji a návrhu svietidiel a osvetľovacích sústav. Veríme, že budúcim architektom stretnutie s realitou pomôže.

Kedy môžu architekti a ostatní záuemcovia vidieť váš nový showroom?

K. Vrbatovič: Otvorenie showroomu spoločnosti Smart Light bude 25. septembra. Začíname však skôr! Počas troch dní vás čaká plejáda pestrofarebných podujatí. Príďte si vychutnať ich atmosféru. Tešíme sa na stretnutie.

www.smartlight.sk

 

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu