InformacieSKA.sk

Trinásty ročník súťaže CE·ZA·AR 2014 odštartoval

Broňa Tarnócy31.07.2014CE.ZA.ARPridať komentár
Trinásty ročník súťaže CE·ZA·AR 2014 odštartoval

 V novembri 2013 vyhlásila Slovenská komora architektov už XIII. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2014. Dnes sú už známe nominácie v jednotlivých kategóriách, o ktorých sa dočítate v ďalších článkoch tohto čísla Informácií SKA.

 „Vzhľadom k starostlivému procesu oslovovania architektov zo strany organizátora verím tomu, že sú zastúpené skutočne všetky najlepšie dokončené stavby za posledné dva roky. Nemôžeme však ignorovať fakt, že v spolupráci s architektom je na Slovensku pravdepodobne stále realizované iba mizivé percento stavebnej produkcie,“ vysvetľuje na margo organizácie a propagácie súťaže český architekt Osamu Okamura, predseda poroty.“

„Výberom nominácií sme sa snažili zostaviť rôznorodú mozaiku príkladov a ideí, ktoré reprezentujú odlišné prístupy a postoje svojich tvorcov,“ dodáva ďalší člen poroty, slovenský architekt Martin Jančok. Jeho osobný a podstatný odkaz z  pôsobenia v porote je jasný: „Prajem si, aby stúpajúca tendencia kvalitných prihlásených diel aj naďalej rástla. CE∙ZA∙AR je verejnosťou najsledovanejšie ocenenie pre architektúru a jeho úroveň spätne kultúrne ovplyvňuje prostredie, v ktorom my architekti pracujeme.“

Prvé kolo výberu prihlásených diel, resp. semifinalistov, sa uskutočnilo 11. júna 2014 v priestoroch Slovenskej komory architektov. O účasť vo finále bojoval rekordný počet prihlásených diel. Vybrať zo 101 kvalitných diel tie najlepšie bolo pre porotu náročné. Počas dlhého, no zaujímavého a veľmi inšpirujúceho dňa viedli porotcovia vášnivé debaty a polemiky, ktoré vyústili do konečného semifinálového výberu 23 diel. „Úroveň prihlásených diel je z roka na rok lepšia. Môže to byť tým, že kvalita architektúry vo všeobecnosti stúpa, ale je to určite aj tým, že do súťaže prihlásili tento rok diela aj niektorí architekti, ktorí doteraz svoje diela neprihlasovali,“ hovorí architekt Martin Jančok.

V druhom kole sa porota stretla zoči-voči semifinalistom. Ich cesta „od Tatier k Dunaju“ v dňoch 23 až 25 júna 2014 bola plná zaujímavých stretnutí nielen s majiteľmi jednotlivých diel, investormi, ale predovšetkým architektmi, ktorí im robili profesionálny doprovod po svojich stavbách. Medzinárodná porota sa zhodla, že architekti spolu s ďalšími odborníkmi definujú naše životné prostredie. Obec a mesto závisí od profesie architekta, a to nielen od schopnosti niečo postaviť, ale tiež pochopiť zachovanie a kultivovanie jednotlivých priestorov. Spoločné priestory treba revitalizovať, pristupovať k nim kultúrne a s rozumom. K tomu však spoločnosť potrebuje investorov – vizionárov. Pretože iba s ich podporou môžu architekti vytvárať kultúrne diela, inteligentný priestor či mesto, ktoré bude plnohodnotne fungovať i v budúcnosti. 

Foto: autorka

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu