InformacieSKA.sk

Dni architektúry a dizajnu DAAD 2014: Bratislava v znamení dobrej architektúry a dizajnu

Redakcia07.05.2014UdalostiPridať komentár
Dni architektúry a dizajnu DAAD 2014: Bratislava v znamení dobrej architektúry a dizajnu

Slovinskí architekti Bevk Perovič

 

V dňoch 27. mája 2014 až 01. júna 2014 sa v Bratislave uskutoční už piaty ročník festivalu DAAD - Dni architektúry a dizajnu. Organizátori, architekti Tatiana Kollarová a Štefan Polakovič, pripravili program tohto ročníka festivalu, počas ktorého prebehne množstvo podujatí súvisiacich s architektúrou a dizajnom. Hlavným podujatím DAAD bude prehliadka architektonickej tvorby a dizajnu, architektov a architektonických ateliérov a prezentácia developerských projektov v Bratislave. Prezentácia jednotlivých odvetví sa stane súčasťou mesta Bratislavy a celé mesto tak začne žiť architektúrou a dizajnom.

DAAD 2014 sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy Milana Ftáčnika , starostky Starého Mesta Bratislava Táne Rosovej, primátora mesta Košíc Richarda Rašiho a ministra kultúry SR  Mareka Maďariča v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska, Slovenským centrom dizajnu  a školami VŠVU a FA STU.

Reprezentačné a galerijné priestory Primaciálneho paláca, ktorý patrí k najkrajším klasicistickým stavbám Bratislavy, budú v špeciálnej expozícii venované dizajnu, architektúre a jedinečnosti v dnešnom svete. Vo výnimočných sálach nájdete prezentácie projektov dizajnérskych štúdií a firiem z oblasti životného štýlu, ktoré do nášho života prinášajú pocit vzácnosti. Expozícia Superdesignstudio bude výberovou medzinárodnou prehliadkou súčasného dizajnu nábytku, bytových doplnkov, úžitkového umenia, svietidiel. V Primaciálnom paláci budú predstavené inšpiratívne architektonické a dizajnérske zoskupenia z Holandska, Belgicka, Chile a Slovinska, laureáti mnohých ocenení na západnej scéne.

Novinkou tohtoročného DAAD je Opendesignstudio − Prehliadka prác mladej generácie domácej scény architektúry a dizajnu v Starej tržnici v Bratislave.

Najnovšie trendy v oblasti architektúry a dizajnu predstavia v hlavnom programe DAAD 2014 títo hostia:

27. mája 2014, Bratislava – holandska textilná dizajnérka MARIA BLAISSE (www.mariablaisse.com),

28. mája 2014, Bratislava – belgický architekt DIRK SOMERS / BOVENBOUW (www.bovenbouw.be),

29. mája 2014, Bratislava – čilské architektonické duo PEZO VON ELLRICHSHAUSEN (www.pezo.cl),

30. mája 2013, Bratislava – slovinskí architekti BEVK PEROVIČ (www.bevkperovic.com), v rámci podujatia CLUBOVKA (www.clubovka.sk)

Súčasťou hlavného programu je Superdesignstudio, výberová inštalácia medzinárodného dizajnu, ktorá sa uskutoční v galérii Primaciálneho Paláca, Opendesignstudio v Starej tržnici, Partergallery – prezentacia súčasného slovenského dizajnu vo výkladoch ulíc Laurinska a Panská. V Bratislave budú prebiehať sprievodné podujatia ako  Bratislová, Design Walks, Urban Market, Vedecká konferenciaRiešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky: navrhnúť mesto v meste, konferencia WHATCITY?, výstava a prednáška Na okraji alebo Miesta architektonického vz(d)oru a iné.

Sprievodné akcie ako otvorené architektonické ateliéry, výstavy, inštalácie, besedy, semináre, tvorivé workshopy, filmy o architektúre sa budú konať na rôznych miestach v Bratislave podľa programu na www.daad.sk.

Na predchádzajúce ročníky DAAD 2010 až 2013 prijali pozvanie hviezdy svetového formátu, napríklad  dizajnér JAIME HAYON z Madridu, EDOUARD FRANCOIS z Paríža, módny dizajnér NASIR MAZHAR z Londýna, architekt HANSPETER OESTER z Zurich, LAN z Paríža, ECDM z Paríža, TANJA BUIJS z Amsterdamu, CERO 9 z Madridu z Londýna, taliansky architekt a dizajnér FABIO NOVEMBRE z Milána, amsterdamský architekt BJARNE MASTENBROEK z ateliéru SeArch, holandský krajinný architekt PIET OUDOLF (Hummelo), marseillský enfant terrible architektúry RUDY RICCIOTTI z Marseille, portugalský architekt AIRES MATEUS,  belgicke štúdio DVVT, grécke štúdio POINT SUPREME a mnohí ďalší.

Úlohou DAAD je komplexne podporiť ďalší urbanistický rozvoj Bratislavy a Slovenska, propagovať architektúru, konfrontovať ju so svetovou, pomáhať zvyšovať kultúrne povedomie verejnosti a zoznamovať verejnosť s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne.

Organizátori chcú opäť pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej.

DAAD nadväzuje na podujatie CLUBOVKA, ktorá vznikla v roku 2002 a ktorá v roku 2007 získala cenu prof. Martina Kusého za sústavnú a úspešnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry a dizajnu. Počas desiatich rokov priniesla CLUBOVKA na slovenskú scénu vyše 80 osobností svetovej architektúry a dizajnu.

Viac informácií na www.daad.sk  alebo www.facebook.com/daad.sk

Zdroj: DAAD

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu