InformacieSKA.sk

Úvodník

Martina Jakušová25.03.2014ÚvodníkPridať komentár
Úvodník

Vážení čitatelia, milí architekti,

všetka česť a obrovský rešpekt, že súťažíte. Napriek chronickému nedostatku času, ktorým architekti štandardne trpia, napriek neistote, či bude porota objektívna, napriek žalostne nízkym cenám a odmenám, ktoré častokrát ani v prípade, že ich so svojim architektonickým či urbanistickým konceptom získate, nepokryjú náklady spojené s realizáciou súťažného návrhu. Napriek riziku, že žiadnu cenu ani odmenu nezískate a jedinými benefitmi súťaže môže byť prípadná medializácia alebo porovnanie svojho tvorivého názoru na zaujímavú problematiku s inými architektonickými tímami.

Mala som nedávno možnosť byť v tíme vyhlasovateľa urbanistickej súťaže a vidieť veci z druhej strany − zo strany vyhlasovateľa súťaže návrhov, ktorá bola naviac aj predmetom verejného obstarávania. Takýchto súťaží nebolo dosiaľ veľa a procesy s nimi spojené stále trpia niektorými detskými chorobami. Aj keď sme pri príprave súťaže chceli brať v maximálnej miere ohľad na architektov, aby sa súťaže zúčastnilo čo najviac dobrých tímov, nie celkom sa to podarilo. Termín vyhlásenia súťaže sa kvôli mnohým zúčastneným zainteresovaným stranám na projekte posúval a tým ukrajoval architektom z času na návrh súťažných návrhov. Výška cien bola síce možno úmerná možnostiam verejného vyhlasovateľa, no nie tomu, koľko práce architekti museli odviesť, aby si naštudovali všetky problémy v riešenom území a urobili návrh, ktorý by určil smer rozvoja dôležitej a ostro sledovanej oblasti mesta.

No čo som vnímala ako najväčší problém pri príprave dobrej súťaže návrhov, sú niektoré nepružne nastavené a protichodné procesy uzákonené v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré si vykladajú inak osoby so spôsobilosťou na verejné obstarávanie, inak samotný Úrad pre verejné obstarávanie a úplne inak by dal sedliacky rozum. Kvôli nepochopeniu inštrumentu súťaže návrhov sa v niektorých aspektoch nesúťaží o kvalitu, ale zase len o cenu. Slovenská komora architektov urobila ohromné množstvo práce na tom, aby sa pri duševnom diele nesúťažilo len o cenu, nekupovali sa výkresy po euro dvadsať za kus a aby dostala súťaž návrhov v zákone svoje miesto. Tento zákon je neustále novelizovaný − naposledy v júni minulého roku, pričom už teraz sa hovorí o jeho ďalších zmenách. Aj to možno svedčí o tom, že sú v ňom stále nejasnosti. Komora bude naďalej sledovať túto problematiku a spolupracovať so zákonodarcami. V jednom z budúcich čísiel Informácií SKA prinesieme ďalšie materiály a diskusiu o súťažiach návrhov realizovaných verejným obstarávaním.

Aj keď je súťaž návrhov realizovaná postupmi verejného obstarávania náročná a pre vyhlasovateľa aj pre architekta má množstvo nevýhod, pri verejných zákazkach je to stále najlepší spôsob, ako prísť k dobrej architektúre či dobrému konceptu. Preto tá česť a rešpekt súťažiacim architektom. A snáď niekedy aj vyhlasovateľom, ktorí sa rozhodnú pre neľahkú a nevďačnú úlohu takúto súťaž pripraviť.

Príjemné čítanie,

Martina Jakušová

redakcia informácií SKA

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu