InformacieSKA.sk

SKA spolupracovala pri vypísaní súťaže na slovenský pavilón EXPO 2015

Martina Jakušová25.03.2014UdalostiPridať komentár
SKA spolupracovala pri vypísaní súťaže na slovenský pavilón EXPO 2015

Prípravy na významnú medzinárodnú prezentáciu Slovenska na svetovej výstave EXPO 2015, ktorá sa bude konať od 1. mája do 31.októbra 2015 v Miláne, sa už začali. Ministerstvo hospodárstva SR vypísalo v spolupráci so Slovenskou komorou architektov verejné obstarávanie na dodávateľa expozície Slovenskej republiky, a to formou súťaže návrhov. Súťaž zahŕňa komplexnú koncepciu slovenskej zóny s rozlohou 1 010 m2 vrátane kreatívneho riešenia, programovej náplne a mediálnej komunikácie. Predmetom súťaže návrhov je ideové, výtvarné stvárnenie a technické riešenie návrhu oficiálnej expozície SR na EXPO 2015. Súťaž by mala byť ukončená počas prvého polroka 2014, pričom začiatok prípravných prác expozície je plánovaný na tohtoročné letné obdobie. Prvá cena súťaže je 6 000 eur, druhá cena 4 000 eur a tretia cena je 2 000 eur. Rozpočet na kreatívny koncept, realizáciu a prevádzkové náklady expozície je vo výške 2,3 mil. eur bez DPH a je zahrnutý v rámci parametrov verejného obstarávania na dodávateľa expozície SR. Susedná Česká republika plánuje podľa odhadov na prezentáciu na EXPO Miláno 2015 použiť zhruba 10 mil. eur, zatiaľ čo napríklad veľké európske krajiny plánujú investovať od 30 do 50 miliónov eur.

V porote sú aj dvaja renomovaní architekti, porota bude zasadať v zložení:

  • Mgr. Martin Polák, generálny komisár EXPO Milano 2015 predseda, poroty,
  • Mgr.art. Ivana Doria, projektový manažér EXPO Milano 2015
  • Mgr. Peter Darovec, PhD., viceprezident Art Directors Club Slovakia,
  • Mgr.art. Zuzana Ťapáková, mediálny špecialista,
  • Prof. Ing.arch. Štefan Šlachta, PhD., architekt, viceprezident Spolku architektov Slovenska,
  • PhDr. Bruno Hromý, poradca štátneho tajomníka MH SR,
  • JUDr. Simona Stahovcová, poradkyňa vedúceho služobného úradu MH SR,
  • Prof. Ing.arch. akad.arch. Ivan Petelen, PhD., architekt, Fakulta architektúry STU v Bratislave,
  • Ing. Jana Gocká, riaditeľka odboru verejného obstarávania MH SR.

Svetová výstava Expo Miláno 2015 sa bude konať od 1. mája do 31. októbra 2015 na ploche nového výstaviska Rho-Pero v Miláne o rozlohe viac ako 1,1 mil. m2. Expozícia Slovenska bude umiestnená na lukratívnom mieste, priamo vedľa zón Japonska a Ruska. V blízkosti slovenského priestoru budú tiež expozície Nemecka, Švajčiarska, Rakúska a usporiadateľského Talianska. „Náš tím pre túto významnú príležitosť spracoval deklarovanú tému pod názvom Slovakia, World in the Pocket – Slovensko, svet do vrecka, založenú na kultúrnej, spoločenskej či prírodnej rozmanitosti našej krajiny. Pracujeme na tom, aby naša prezentácia bola dostatočne kreatívna, zaujímavá a mala priamy vplyv na rozvoj nášho turizmu a ekonomiky,“ povedal generálny komisár slovenskej expozície EXPO Miláno 2015 Martin Polák.

EXPO Miláno 2015 je najvýznamnejšou svetovou výstavou, ktorej konanie v talianskom Miláne na obdobie 1. mája 2015 až 31. októbra 2015 potvrdila parížska Medzinárodná výstavná kancelária (BIE). Témou nadchádzajúceho EXPO Miláno 2015 bude „Feeding the planet, energy for life“ – Uživiť planétu, energia pre život. Usporiadateľ očakáva sa 20 miliónov návštevníkov, z toho viac ako 4 mil. z Európy, a predaných viac ako 24 mil. vstupeniek. Výstavný areál ponúkne návštevníkom 5 tematických častí a 10 korporátnych pavilónov a je napojený na všetky druhy hlavných príjazdových ťahov. Viac ako 140 oficiálnych participantov sa bude prezentovať samostatnými expozíciami na približne 70% výstavného areálu alebo v tematicky zameraných deviatich skupín.

 

Ing. arch. Martina Jakušová

ilustračné foto: EXPO 2015 S.p.A.

Diskusia pre prihlásenýchPočet príspevkov: 0 - Buďte prvý! )

* Pre pridávanie a zobrazenie diskusie musíte byť prihlásený


Zabudli ste heslo?

Heslo Vám bude zaslané na emailovú adresu